Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... negociere colectiva privind modificare CIM prin ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

negociere colectiva privind modificare CIM prin transfer contributii sociale de la angajator la salariat

Buna seara,

Cum initiaza angajatatorul negocierile colective pentru modificarea, prin act adiţional, a contractelor de muncă privind transferul contribuţiilor sociale de la angajator la salariat?

Este vorba despre o societate cu 7 angajati, societate care nu are nici CCM (nefiind obligata conform legislatiei) nici reprezentanti ai salariatilor.

OUG 82/2017 face insa derogari, obligand si societatile care au mai putin de 21 de salariati sa procedeze la initierea negocierii.

Multumesc!
multumesc frumos!