Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum imi pot castiga dreptul de a sta in casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum imi pot castiga dreptul de a sta in casa

Dupa plecarea mamei in italia,tatal meu m-a dat afara din casa.Ei doi nu sunt legitim casatoriti,dar sunt trecuti amandoi in actele casei.
Pot sau am vre-o sansa sa-mi castig un drept de a locuii in acea casa?
Daca da,ce pot face si unde trebuie sa apelez?
Tatal meu vrea sa vanda casa ca sa nu pot sta acolo.Poate face asa ceva daca mama nu este de fata si mai ales fara acordul ei?
Mai mult,am fost la sectia de politie unde apartin si le-am explicat,dar raspunsul lor a fost ( nu avem ce sa facem)
Nu are cum sa vanda fara acordul mamei. Daca ai 18 ani nu are obligatia sa te mai tina.
Am 24 ani,dar nu ma intretine el.Sunt salariat,ma intretin singur.
El pana sa plece mama in italia nu venea akasa,nu intretinea casa cu nimic,nu platea nimic la casa.Totul era platit si intretinut de mine si mama.
Pot sau am vre-o sansa sa-mi castig un drept de a locuii in acea casa?

Daca sunteti in relatii bune cu mama dvs. ati putea face un contract de locatiune sau un comodat care sa va permita sa locuiti in casa.
In acest fel aveti dreptul legal de a sta in casa.Apoi puteti merge la oficiul de cadastru si sa notati dreptul dvs. pentru acest imobil situatie in care un eventual cumparator va fi ceva mai rezervat in a cumpara.
[
i]Tatal meu vrea sa vanda casa ca sa nu pot sta acolo.Poate face asa ceva daca mama nu este de fata si mai ales fara acordul ei?
In principiu nu poate vinde fara sa existe acordul expres al mamei dvs. -care intelegem ca este si dansa coproprietar asupra imobilului-.
Totusi .. pentru a evista orice posibila discutie ... este bine sa aveti in vedere ca imobilul sa fie intabulat la oficiul de cadastru si pe numele mamei.
In acest fel chiar daca un eventual cumparator ar cumpara fara semnatura mamei dvs. este mai usor de anulat actul.
Alin Paidiu, Avocat
Vorbiti cu mama dvs sa deschida proces de partaj.
Asa poate ii trece sa se mai creada unic proprietar.
Risca sa ramana si el pe drumuri daca nu va avea bani de sulta.

Vorbiti cu mama dvs sa deschida proces de partaj.
Asa poate ii trece sa se mai creada unic proprietar.

Daca ei nu sunt cununati legitim,se poate deschide acel proces de partaj?