Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Daca tatal meu este divortat de mama, in urma ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Daca tatal meu este divortat de mama, in urma divortului mama ...

Daca tatal meu este divortat de mama, in urma divortului mama ii da procura sa poata vinde apartamentul, tatal isi cumpara o casa nu stiu sigur daca pe actele noii case este si actuala sotie/concubina. In cazul in care noua sotie este pe actul casei, or i se face contract de vz-cum, dupa moartea tatalui, exista vreo solutie sa pot ataca acest act, eu fiind unicul mostenitor al tatalui, noua casa fiind cumparata cu banii de pe apatramentul care a fost cumparat cu banii parintilor mei, atat ai mamei cat si ai tatalui. Mentionez ca mama nu a primit nici un ban dupa vanzarea apartamentului. Ms
Sunt foarte multe aspecte aici. Fiecare om e liber să facă ce doreste cu banii lui.

Concubinii nu se mostenesc. În speța ce ați prezentat-o, concubina actuală a tatalui ar avea drept la imobil, dacă a primit un testament, sau o donație, s-au scrie în contractul de V/C de la notar că l-au cumparat împreună.

Dacă dvs nu aveți informați cât de cât execte, e foarte dificil să vă dăm un raspuns relevant.
Riscăm să ne transformam în ghicitori.

Un singur lucru vi-l spun ca supoziție, dar e corect 100%. Dacă imobilul l-a cumparat împreună cu concubina, nu aveți ce ataca în instanță, că veți pierde procesul 99%.

Dupa ce la cumparat imobilul, poate să-i faca actualei concubine, sau alteia, contract de întreținere, în schimbul bunurilor ytrecute în contract, și în acestă situație dvs ca copil nu mai aveți ce moșteni.

Daca îi face testament sau donație, aceste pot fi atacate în instanță, dar nu anulate, și se poate cere doar reducțiune, adică veți obține dor jumatate din cât ați fi avut dreptul daca nu existau aceste acte.

Pentru mai multe detalii, reveniți aici pe forum cu informații suplimentare.
Dapix, utilizator
in procura data de mama ce se mentioneaza? s-a efectuat partajul la divort? la decesul tatalui nu veti mai putea contesta actul.

In procura mamei se cereau 10 mii de euro dupa vanzarea apartamentului, bani care nu au fost platiti de catre tatal meu
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

in procura data de mama ce se mentioneaza? s-a efectuat partajul la divort? la decesul tatalui nu veti mai putea contesta actul.

Era treaba mamei sa ii ceara. Daca au trecut 3 ani de cand a vandut, mama isi putea lua adio oricum.
Povestea de cati ani e?
gi-jane2, moderator
In masura in care nu s a împlinit termenul de prescriptie mama este îndreptățită sa solicite acești bani.

andreialo a scris:

In procura mamei se cereau 10 mii de euro dupa vanzarea apartamentului, bani care nu au fost platiti de catre tatal meu
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

in procura data de mama ce se mentioneaza? s-a efectuat partajul la divort? la decesul tatalui nu veti mai putea contesta actul.