avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1816 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Daca tatal meu este divortat de mama, in urma ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Daca tatal meu este divortat de mama, in urma divortului mama ...

Daca tatal meu este divortat de mama, in urma divortului mama ii da procura sa poata vinde apartamentul, tatal isi cumpara o casa nu stiu sigur daca pe actele noii case este si actuala sotie/concubina. In cazul in care noua sotie este pe actul casei, or i se face contract de vz-cum, dupa moartea tatalui, exista vreo solutie sa pot ataca acest act, eu fiind unicul mostenitor al tatalui, noua casa fiind cumparata cu banii de pe apatramentul care a fost cumparat cu banii parintilor mei, atat ai mamei cat si ai tatalui. Mentionez ca mama nu a primit nici un ban dupa vanzarea apartamentului. Ms
Cel mai recent răspuns: andreialo , utilizator 12:59, 5 Octombrie 2022
Dacă au trecut 3 ani, mama să-și ia adio de la banii cuveniți de la partaj A intervenit prescripția și nu-l mai poate executa silit..

Iar dacă casa o construiesc împreună cu concubina, va fi împreuna proprietar cu concubina în procent de 50/50%.

La construcția noii case, nu mai contează nimic din ce spuneți dvs, că este construita din banii cutare..., din vânzarea cutare.....,si ca tata nu ia dat banii de partaj mamei........
Nu mai contează aceste aspecte deloc.
Ultima modificare: Miercuri, 5 Octombrie 2022
Dapix, utilizator
Multumesc pt raspuns

Dapix a scris:

Dacă au trecut 3 ani, mama să-și ia adio de la banii cuveniți de la partaj A intervenit prescripția și nu-l mai poate executa silit..

Iar dacă casa o construiesc împreună cu concubina, va fi împreuna proprietar cu concubina în procent de 50/50%.

La construcția noii case, nu mai contează nimic din ce spuneți dvs, că este construita din banii cutare..., din vânzarea cutare.....,si ca tata nu ia dat banii de partaj mamei........
Nu mai contează aceste aspecte deloc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua. am următoarea situație. suntem 2 frați, mama este ... marycriss marycriss Bună ziua. Am următoarea situație. Suntem 2 frați, mama este în viață iar tatăl meu a murit. Succesiunea după tata a fost facută ( atat mama cat si ... (vezi toată discuția)
Va supun atenției următoarea speta: soțul a divorțat de soție ... gabibotea gabibotea Va supun atenției următoarea speta: Soțul a divorțat de soție cu care are un copil major. Împreună au un apartament. Nu s a făcut partajul. Copilul a ... (vezi toată discuția)
Vanzare apartament dodopch dodopch Buna ziua, am o intrebare .. Mama mea a dobandit un apartament in timpul casatoriei din partea bunicii, inafara de acesta mai avea inca unul care a fost ... (vezi toată discuția)