Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... retrocedare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

retrocedare teren

Buna ziua,In urma proceselor nu am reusit sa- mi recuperez terenul de 5 jugare . Am obtinut 1,83 ha teren , 0, 77arii s-a intocmit un titlu de proprietate , fara voia noastra am refuzat terenul prin cerere actul totusi afost infiintat .Noi nu detinem nici un teren.Am cerut desfiintarea acestui act dar nu am obtinut acest lucru, pt ca functionarii publici si juristii au sustinut ca terenul afost masurat desi actele depuse in acest sens indicau contrariul nu erau semnate de noi. Afost depuse si cerere de interventie din partea mamei si matusii nu au tinut cont. 27.75 arii am pierdut prin alt proces aici au motivat tardivitate. Am avut cerere depusa din 1991 am fost in audiente de multe ori terenul fiind de pret ne- a fost luat prin expropriere la legea 70/ 53. apoi aintrat in proprietatea Statului Roman
Eu am inceput procesul in 2005 si am terminat in acest an. Mai doresc sa amintesc ca prin expertizele judiciare mi s-a stabilit gresit terenul asa ca cei de la primaria locala au cerut sa mi se ia un teren de 53 arii ca a fost vandut de bunicul meu intr-o zona vecina. Lucru respins de judecatoria locala. Am avut si expertiza extra jud. corecta nu au tinut cont de acest lucru nici de harti nici de cfuri nici de martori. Intrebare daca mi se poate plati terenul de 5 iugare de ANPR ? Expertiza de evaluare amea nu este corecta terenul in cauza a devenit intravilan in mare parte. Ce mai pot face ? Astept raspunsul dvs-tra .Va multumesc.
Elyza Bart a scris:

Buna ziua,In urma proceselor nu am reusit sa- mi recuperez terenul de 5 jugare . Am obtinut 1,83 ha teren , 0, 77arii s-a intocmit un titlu de proprietate , fara voia noastra am refuzat terenul prin cerere actul totusi afost infiintat .Noi nu detinem nici un teren.Am cerut desfiintarea acestui act dar nu am obtinut acest lucru, pt ca functionarii publici si juristii au sustinut ca terenul afost masurat desi actele depuse in acest sens indicau contrariul nu erau semnate de noi. Afost depuse si cerere de interventie din partea mamei si matusii nu au tinut cont. 27.75 arii am pierdut prin alt proces aici au motivat tardivitate. Am avut cerere depusa din 1991 am fost in audiente de multe ori terenul fiind de pret ne- a fost luat prin expropriere la legea 70/ 53. apoi aintrat in proprietatea Statului Roman
Eu am inceput procesul in 2005 si am terminat in acest an. Mai doresc sa amintesc ca prin expertizele judiciare mi s-a stabilit gresit terenul asa ca cei de la primaria locala au cerut sa mi se ia un teren de 53 arii ca a fost vandut de bunicul meu intr-o zona vecina. Lucru respins de judecatoria locala. Am avut si expertiza extra jud. corecta nu au tinut cont de acest lucru nici de harti nici de cfuri nici de martori. Intrebare daca mi se poate plati terenul de 5 iugare de ANPR ? Expertiza de evaluare amea nu este corecta terenul in cauza a devenit intravilan in mare parte. Ce mai pot face ? Astept raspunsul dvs-tra .Va multumesc.