Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu minor

Buna ziua! Sunt in divorț cu soțul meu prin inermediul judecatoriei. Avem un copil de 14 luni împreună.Garsoniera in care locuim este 1/2 a mea si1/2 a lui. Nu ma lasa sa.mi vizitez parintii sau sa intreprind alte activitati cu copilul fara acordul lui. Daca nu vreau sa.i gatesc sau sa fac curat in urma lui ma înregistreaza si filmează zicand ca imi cresc copilul in conditii improprii. Avocata mi.a spus ca daca părăsesc domiciliul rezulta ca am posibilitatea sa locuiesc in alta parte si nu am nevoie de garsoniera asa ca ii va reveni lui, si nemaiavand o locuinta sa.i ofer copilului risc sa pierd copilul. Este adevarat? Va multumesc!
Este un scenariu ireal ceea ce v-a spus avocata. Locuinţa oferită copilului nu este dependentă de forma de proprietate.Dacă vrea să-i revină garsoniera, nu are decât, va trebui să vă plătească sulta pentru partea dvs., iar dvs. puteţi să vă cumpăraţi sau să închiriaţi o locuinţă decentă.
Buna ziua,
E ceva ce nu se leaga intre spusele avocatei si faptele descrise de dumneavoastra.
NU EXISTA parasire de domiciliu si nici dreptul de a avea un copil langa tine nu este conditionat de o proprietate.
La 14 luni ma indoiesc ca va exista judecator sa stabileasca domiciliul acelui minor la tata.
Ideea era ca nemaiavand o locuinta in proprietate risc sa pierd copilul, pt ca s.a facut ancheta sociala de la primarie la aceasta locatie
Ancheta socială se poate face la orice locaţie. Puteţi pleca cu copilul şi din motive de siguranţă, temporar, până la finalizarea procesului. Acum, dacă sunteţi terorizată, rămâneţi în situaţia asta până se termină procesul? Nu aţi fi singura mamă care pleacă din casă din cauza violenţei soţului.