avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1522 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozit microintreprinderi 2018
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozit microintreprinderi 2018

In conditiile in care o microintreprindere, are un capital social de minim 45000 lei si a optat pentru impozitul pe profit de 16% in prezent, incepand cu 1 ianuarie 2018, conform noilor prevederi fiscale, este obligata sa treaca la impozitul pe venit de 1-3%, sau optiunea aleasa de 16% este definitiva si nu este obligatorie schimbarea regimului de taxe si impozite?
Schimbarea legislatiei fiscale de la o luna la alta, ne da peste cap toate planurile de buget si nu mai stim cum sa ne organizam activitatea pentru a supravietui si deveni rentabili.
Chiar daca aveti capitalul social este mai mare de 45000 lei, de la 01.01.2017 veti fi microintreprindere.
Intrebarea mea era dacă în acest moment sunt taxat pe profit 16%, din 2018 sunt obligat să fiu taxat pe venit 1-3%?
Imi cer scuze. Am vrut sa zic 01.01.2018.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit specific 2021 David Nicoleta David Nicoleta O pensiune cu impozit specific din 2019 ( in primul trimestru din 2018 microintreprindere iar din trim II 2018 a trecut la impozit pe profit din cauza ca ... (vezi toată discuția)
Impozit profit Dănilă mirela Dănilă mirela Dacă o societate comercială are la 31 decembrie un capital social mai mare de 45000 de lei si mai mult de doi angajati dar cifră de afaceri sub un milion ... (vezi toată discuția)
O firmă cu cifra de afaceri sub 1 milion de euro a trecut optional la impozit pe profit în aprilie 2018. poate trece la impozit la impozit pe microîntreprindere tot în cursul acestui an? stela chelner stela chelner Buna ziua O firma cu cifra de afaceri sub 1 milion de euro a trecut obtional la impozit pe profit in luna aprilie 2018. In cursul acestui an mai poate trece ... (vezi toată discuția)