Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INTELEGEREA UNOR SENSURI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INTELEGEREA UNOR SENSURI

AS VREA SA STIU SI EU CUM SE INTERPRETEAZA URMATOARELE SENSURI DE DOCUMENTE:La concurs/examen se pot înscrie candidații care îndeplinesc, cumulativ, criteriile generale și specifice.

(2) Criteriile generale sunt următoarele:

a) au domiciliul stabil în România;b) nu au fost condamnați definitiv pentru săvârșirea unei infracțiuni contra umanității, contra statului ori contra autorității, de serviciu sau în legătură cu serviciul, care împiedică înfăptuirea justiției, de fals ori a unor fapte de corupție sau a unei infracțiuni săvârșite cu intenție, care i-ar face incompatibili cu exercitarea funcției, cu excepția situației în care a intervenit reabilitarea;

c) au o stare de sănătate corespunzătoare postului pentru care candidează, atestată pe baza adeverinței medicale eliberate de medicul de familie sau de unitățile sanitare abilitate;

d) nu au vârsta de pensionare, conform prevederilor legale în vigoare.

(3) Criteriile specifice sunt următoarele:c) pentru directorul de îngrijiri:

1. sunt asistenți medicali generaliști principali;

2. au cel puțin 2 ani vechime ca asistenți medicali generaliști principali;

3. sunt absolvenți de învățământ universitar de lungă sau scurtă durată, cu diplomă de licență/absolvire.
DIN ACESTE CONDITII FIECARE INTELEGE CE DORESTE. CARE SUNT DE FAPT INTELESURILE REALE???
In mesaj am pus direct articolele din Ordinul nr. 954/2017 pentru modificarea anexei la Ordinul ministrului sănătății publice nr. 284/2007 privind aprobarea Metodologiei-cadru de organizare și desfășurare a concursurilor/examenelor pentru ocuparea funcțiilor specifice comitetului director din spitalele publice.
De aceea intreb pentru a ma lamuri de intelesul legal. Si eu am inteles ca sunt necesare doar studii superioare iar daca nu s-a specificat domeniul, la fel cum s-a facut la directorul medical si directorul financiar - contabil, atunci poate oricine care are studii superioare in orice domeniu (juridic, tehnic, economic, etc.) sa participe la concurs pentru a ocupa functia de director de ingrijiri in cadrul comitetului director. Asa este sau nu?
Ati inteles corect.