Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... evacuare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

evacuare

va rog frumos sa-mi raspunde-ti urgent.am o mare problema aveam ordin de evacuare de la executor trimis de proprietar,dar intre timp proprietarul a murit.ce pot face eu in aceste conditii????este vorba despre casele nationalizate.astept raspuns urgent.va multumesc
ati fost in proces de evacuare si s-a dat hotararea?
daca a murit proprietarul, intra in problema mostenitorii lui.

av.m.vasilescu
Locul proprietarului este luat de catre mostenitori. Acestia trebuie sa dovedeasca ca au acceptat mostenirea....
In caz de deces al creditorului care a obtinut hotararea de evacuare, depuneti la executorul judecatoresc dovada decesului acestuia. Acesta - executorul - nu va mai face si alte acte de executare decat la cererea mostenitorilor defunctului. ;)
Decesul proprietarului va mai da un ragaz.
Mergeti la executor si anuntati acest lucru.
Mai puteti face si o contestatie la executare daca exista probleme.

avocat Claudiu Lascoschi