Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... indrumare succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

indrumare succesiune

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti care sint pasii de urmat in cazul succesiunii mostenirii de la parintii decedati (este vorba de casa parinteasca si 4 ha de pamint) . Daca puteti sa-mi spuneti si ce cheltuiala implica acest fapt deoarece este vorba de o mostenire de la tara si poate e mai costisitor decit toata valoarea de primit.Multumesc.
Buna ziua,
Va trebui sa mergeti la un notar care are biroul pe raza judecatoriei pe a carei acoperire au avut ultimul domiciliu parintii decedati.
Acte:
- certificate de deces
- certificate de stare civila mostenitori (C.I. certificate de nastere, casatorie, divort, etc)
- acte de proprietate asupra bunurilor din masa succesorala (Titlul de proprietate).
costurile vi le poate spune DOAR notarul avand in vedere ca se stabilesc dupa grila notarilor publici din zona.
Daca nu va intelegeti mostenitorii atunci se merge in instanta (judecatoria despre care vorbeam) cu aceleasi acte. taxa de timbru este de 5% din valoarea bunurilor din masa succesorala si restul cheltuielilor aferente (expert, avocat, etc)