Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Abuz cheltuieli nejustificate la bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Abuz cheltuieli nejustificate la bloc

Buna ziua. Daca un locatar al blocului face pe gospodarul , in sensul ca asa vrea respectivul sa schimbe usile de la intrare , interfonul ( este interesul lui deoarece are ocupatie profesionala in domeniu ), aduna banii care considera el necesari , considerand Fond comun , impune un termen de colectare a banilor in transe lunare dupa un grafic de conceptie personala, punand conditii ca cine nu cotizeaza, nu va primi cheile de la intrare .Eu nu sunt de acord cu asemenea spirit de intreprinzator , deoarece actualele usi de la intrare necesita doar reconditionate , nicidecum schimbate la un pret de cost exorbitant. Fapta de o asemenea natura este ilegala , este evaziune fiscala , deci pe banii incasati nu poate emite chitanta fiscala prin care taxele catre stat sunt eludate. ceea ce inseamna o frauda financiara si sfidare la adresa vecinilor. Multumesc. Cu stima.
Concret care este intrebarea dv ?
Conform dispozitii in vigoare ,proprietarul nu poate aduce modificari asupra aspectului si destinatiei partii comune fara acordul asociatiei de proprietari
asociatia de proprietari are scopul si se infiinteaza tocmai pentru a administra,gestiona problemele legate de partea comuna de imobil
la nivelul asociatiei de proprietari nu aveti presedinte,comitet executiv,administrator ,cenzor/
comisie de cenzori ?
Este hazardat a ne pronunta despre savarsirea infractiunii de evaziune fiscala,trebuiesc analizate documentele justificative ale operatiilor executate
Sumele adunate de executant sunt consemnate in lista lunara de intretinere ?
In temeiul disp art 10 din L nr 230/207 solicitati presedintelui de asociatie sa puna la dispozitie documentele justificative pentru sumele impuse
Executarea de lucrari la partea comuna de imobil,necesita parcurgerea unei proceduri legal prevazute