avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1660 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ieșire din firmă inactivă. Ce se întâmplă dacă ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ieșire din firmă inactivă. Ce se întâmplă dacă nu se mai fac raportările către ANAF?

Buna ziua,

sunt asociat intr-o firma ce nu mai are activitate. Inca se tine contabilitate si se fac raportarile la ANAF. Nu sunt costuri si nici incasari pe ea de mai bine de 2 ani. Din pacate din cauza unui asociat nu putem inchide firma. Daca nu mai facem raportarile catre ANAF am inteles ca la un moment dat o sa fie inchisa automat. Intrebare este ce se intampla din punct de vedere juridic? Exista o repercusiune pentru asociati, administrator in cauza neraportarilor catre ANAF?
Ultima modificare: Joi, 23 Noiembrie 2017
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Bobo2017 , utilizator 17:24, 23 Noiembrie 2017
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua,

aveti idee la cat se ridica costurile pentru aplicarea solutie data de dvs,, daca este efectuata de un avocat?
Multumesc.
Ultima modificare: Joi, 23 Noiembrie 2017
Bobo2017, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conflict de interese? MariusGheorghe MariusGheorghe Buna seara,puteti sa-mi spuneti daca din punct de vedere legal, firma sotiei presedintelui de bloc poate avea contract de prestari servicii contabile contra ... (vezi toată discuția)
Inchidere firma cu datorii- urgent! vasileid vasileid buna seara, am si eu o firma cu domeniu de activitate in vanzari( srl) care din pacate nu mai merge....nu sunt clienti. stocul de marfa din magazin se ... (vezi toată discuția)
Srl neplatitor de tva dan chiru dan chiru se poate transforma un srl inregistrat ca platitor de tva in srl neplatitor de tva? (vezi toată discuția)