Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Conflict de interese?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Conflict de interese?

Buna seara,puteti sa-mi spuneti daca din punct de vedere legal, firma sotiei presedintelui de bloc poate avea contract de prestari servicii contabile contra cost cu asociatia de proprietari?
Si daca s-a intamplat asta o perioada de timp a fost legal?

Va multumesc.
Da, este legal, dacă are hotărâre a comitetului executiv .
Nu are hotararea comitetului executiv.
Puteti sa-mi mentionati si un articol de lege cu privire la speta expusa mai sus?
Multumesc.
Te rog sa fii mai explicit. Ce fel de lucrare a fost? Planificata neplanificata. Cat a costat . etc

ok..ca sa fiu mai explicit:
sotia presedintelui are o firma de contabilitate, in perioada 01.11.2013 - 19.01.2015 aceasta firma a avut contract de prestari servicii cu asociatia de proprietari, iar pretul stabilit in contract a fost de 150 ron / luna prin care aceasta firma se angaja sa depuna delaratia 112 la ANAF si atat!
Pe mine ma intereseaza daca intra sub incidenta vreunui conflict de interese avand in vedere ca era sotia presedintelui si daca da care este acel articol?
"NCP/ART. 301 Conflictul de interese
(1) Fapta funcţionarului public care, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, a îndeplinit un act ori a participat la luarea unei decizii prin care s-a obţinut, direct sau indirect, un folos patrimonial, pentru sine, pentru soţul său, pentru o rudă ori pentru un afin până la gradul II inclusiv sau pentru o altă persoană cu care s-a aflat în raporturi comerciale ori de muncă în ultimii 5 ani sau din partea căreia a beneficiat ori beneficiază de foloase de orice natură, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani şi interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcţie publică.
(2) Dispoziţiile alin. (1) nu se aplică în cazul emiterii, aprobării sau adoptării actelor normative".