Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme de Resurse Umane Asociatie de Proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme de Resurse Umane Asociatie de Proprietari

Cine se ocupa cu rezolvarea problemelor ce tin de resursele umane la Asociatia de Proprietari? Ma refer aici la intocmirea statelor de plata, a contractelor de munca sau de mandat, a documentelor referitoare la incadrarea sau desfacerea contractelor de munca a personalului angajat al asociatiei, la completarea si depunerea declaratiilor fiscale, in general de tot ce tine de acest domeniu.
Atat Legea 230/2007 cat si HG 1588/2008 nu fac precizari clare ca aceasta problema ar intra in atributiile administratorului
De toate problemele aratate de dvs., raspunde com. executiv al as. proprietari.
Nu mai dezvolt ca pierdem vremea...
Daca as. prop. nu este in stare sa rezolve aceste chestiuni - care nu sunt chiar niste bagatele, poate sa apeleze la serviciile unor firme specializate, desigur in baza unui contract de prestari de servicii, ori angajeaza personal care sa se ocupe de toate acestea.
Una peste alta, intocmirea acestor lucrari, costa si aceste costur se vor reflecta pe lista de plata!
Problemele enumerate de dvs nu intra in responsabilitatea administratorului de imobil ci a comitetului executiv
Iata ce prevede
HG nr 1588/2007 Art. 17
(1) Comitetul executiv al asociatiei de proprietari are urmatoarele atributii:
a) duce la indeplinire hotararile adunarii generale si urmareste respectarea prevederilor legale, a statutului si a acordului de asociere ale asociatiei de proprietari;
b) emite, daca este cazul, decizii scrise privind regulile pentru ducerea la indeplinire a hotararilor adunarilor generale si pentru respectarea prevederilor legale, a statutului si a acordului de asociere, precum si alte decizii ce privesc activitatea asociatiei de proprietari;
c) intocmeste proiectul bugetului de venituri si cheltuieli si pregateste desfasurarea adunarilor generale;
d) reglementeaza folosirea, intretinerea, repararea, inlocuirea si modificarea partilor proprietatii comune, inclusiv cu privire la consumurile aferente proprietatii comune, in conformitate cu actele normative in vigoare;
e) intocmeste sau propune planuri de masuri si activitati, conform cu responsabilitatile ce le revin, si urmareste realizarea lor;
f) supravegheaza desfasurarea tuturor activitatilor din cadrul asociatiei de proprietari, in mod special situatia incasarilor si a platilor lunare;
g) pentru realizarea scopului si a activitatilor asociatiei de proprietari, angajeaza si demite personalul necesar, incheie si reziliaza contracte cu persoane fizice/juridice;
h) isi asuma obligatii, in numele asociatiei de proprietari sau in numele proprietarilor membri ai asociatiei de proprietari, privind interesele legate de cladire;
i) initiaza sau apara in procese, in numele asociatiei de proprietari sau in numele proprietarilor membri ai asociatiei de proprietari, interesele legate de cladire;
j) stabileste sistemul propriu de penalizari al asociatiei de proprietari pentru restantele afisate pe lista de plata ce privesc cheltuielile asociatiei de proprietari, conform prevederilor legale;
k) avizeaza documentele asociatiei de proprietari;
l) asigura completarea la zi a cartii tehnice a constructiei;
m) asigura urmarirea comportarii in timp a constructiei, pe toata durata de existenta a acesteia;
n) gestioneaza situatiile exceptionale si de criza;
o) exercita alte atributii care i-au fost conferite prin hotararile adunarii generale;
p) aproba lunar lista cu cotele de contributie la plata cheltuielilor asociatiei de proprietari, conform hotararii adunarii generale;
r) stabileste cotele de participare pe persoana la cheltuielile aferente persoanelor cu domiciliul in cladire si pentru persoanele care locuiesc temporar, minimum 15 zile pe luna; stabileste perioada pentru care proprietarii, respectiv chiriasii, pot solicita in scris scutirea de la plata cheltuielilor pe persoana si care trebuie sa fie de cel putin 15 zile pe luna, conform hotararii adunarii generale;
s) analizeaza problemele ridicate de membrii asociatiei de proprietari si ia masuri pentru rezolvarea acestora, conform hotararii adunarii generale;
s) ia toate masurile pentru aducerea la starea dinaintea producerii evenimentului a zonei in care se efectueaza reparatii la partile comune, urmand ca sumele aferente reparatiilor respective sa fie suportate de toti proprietarii, proportional cu cota indiviza.
(2) Sedintele comitetului executiv se desfasoara lunar si sunt legal intrunite daca jumatate plus unu din numarul membrilor sai sunt prezenti. Sedintele comitetului executiv pot fi convocate de presedintele asociatiei de proprietari sau de jumatate plus unu din numarul membrilor sai.
(3) Deciziile comitetului executiv se consemneaza in registrul de decizii al comitetului executiv si se afiseaza la avizier.
(4) Dupa aprobarea bugetului de venituri si cheltuieli, comitetul executiv va urmari derularea acestuia in conditiile legii.
(5) Comitetul executiv poate angaja personal specializat pentru indeplinirea atributiilor ce ii revin si adopta decizii asupra cuantumului salariilor, indemnizatiilor, remuneratiilor si al eventualelor premieri care se acorda personalului incadrat cu contract individual de munca sau in baza unei conventii civile de prestari de servicii, in limita bugetului aprobat de adunarea generala.
(6) Comitetul executiv angajeaza sau demite personalul, incheie sau reziliaza contracte in ceea ce priveste activitatea de administrare si intretinere a cladirii, a partilor comune de constructii/a instalatiilor, precum si pentru alte activitati conforme cu scopul asociatiei de proprietari: administrare, contabilitate, casierie, ingrijire, mecanica, instalatii etc. Angajarea personalului necesar asociatiei de proprietari se face de catre comitetul executiv, reprezentat de presedinte, in conformitate cu prevederile legislatiei specifice in vigoare.
(7) Comitetul executiv decide asupra acordarii unor drepturi banesti membrilor asociatiei de proprietari care desfasoara activitati lucrative folositoare acesteia, in limita bugetului de venituri si cheltuieli adoptat de adunarea generala a proprietarilor, potrivit art. 35 alin. (5) din Legea nr. 230/2007.
(8) Comitetul executiv preia toate obligatiile si raspunderile privind activitatea de management stabilite la art. 22 din prezentele norme metodologice pe perioada cat asociatia nu are angajat un administrator sau a fost reziliat contractul de administrare, indiferent de cauze.
(9) Pentru neindeplinirea atributiilor ce le revin, membrii comitetului executiv, inclusiv presedintele asociatiei de proprietari, raspund, personal sau solidar, dupa caz, in fata legii si a proprietarilor, pentru daunele si prejudiciile cauzate proprietarilor in mod deliberat.

Am inteles cu ce se ocupa comitetul executiv, va multumesc pentru raspunsuri. Marea nelamurire este urmatoarea: cine trebuie sa intocmeasca statele de plata si declaratiile fiscale si sa le depuna pe acestea din urma la ANAF? Din discutiile avute cu reprezentantii legali ai altor asociatii de proprietari rezulta ca acest lucru intra in sarcina administratorului. In Legea 230/2007 si in HG 1588/2007 nu se specifica, concret, asa ceva, repet. Pana in urma cu ceva timp asociatia noastra a avut o persoana angajata care se ocupa cu probleme de personal, insa din motive de reducere de cheltuieli s-a renuntat la serviciile respectivei persoane.
Trebuie sa le rezolve cineva care stie ce trebuie sa faca si vrea sa faca ce trebuie.
Sunt asociatii in care aceasta activitate o face administratorul.
Sunt alte asociatii care au externalizat aceasta activitate, respcetiv o firma specializata face toata activitateaa. Fireste, la urma emite factura catre asociatie ...
sorinstanciu a scris:
cine trebuie sa intocmeasca statele de plata si declaratiile fiscale si sa le depuna pe acestea din urma la ANAF?

Presedintele asociatiei stabileste impreuna cu administratorul sarcinile acestuia. In aceste sarcini pot intra si cele enumerate de dumneavoastra sau nu, iar in functie de sarcini se negociaza si salariul administartorului. Daca administratorul nu se pricepe la intocmirea acestor documente, poate sa le intocmeasca un membru al comitetului, presedintele, cenzorul, contabilul sau, asa cum se spunea mai sus, asociatia poate apela la persoane fizice calificate sau juridice autorizate sa faca acestea.
Oricum si oricine le-ar intocmi acestea trebuiesc semnate de presedintele asociatiei, unele de administrator sau de cenzor.
Presedintele asociatiei, daca se pricepe, poate sa faca absolut orice act din asociatie, inclusiv state de plata, declaratii, incheiere sau incetare de contracte, situatia elementelor de actv si pasiv, bugetul de venituri si cheltuieli s.a.m.d.
Decat sa platiti o firma sa se ocupe de probleme de personal, de state de plata si declaratii la ANAF, mai bine adaugati ceva la indemnizatia presedintelui, a cenzorului sau la salariul administratorului sa le faca acestia. Va costa oricum mai putin si sunt oamenii dumneavoastra care cunosc bine problemele asociatiei.