Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatia de proprietari - incasarea banilor
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatia de proprietari - incasarea banilor

Buna ziua,

Daca administratorul-casier al asociatiei de proprietari isi da demisia, cine poate efectua incasarile pana la angajarea unei alte persoane si ce forma de angajare? Cenzorul asociatiei poate indeplini acesta functie, de casier? Daca da, o va face in baza unui contract individual de munca sau mandat sau cumul de functii? Aceeasi intrebare si pentru administratorul interimar - cum poate fi angajat acesta?
Va multumesc!
Administratorul, ca este si casier sau nu, dar si simplul casier se angajeaza cu CIM cu timp partial de lucru.

Interimarul poate fi "angajat cu conventie civila pana va lamuriti cine si cum va prelua aceste doua functii. Dar situatia trebuie clarificata rapid pentru ca un interimat poate cauza prejudicii, daca persoana stie ca nu se va ocupa permanent de administratie sau daca nu se pricepe.
Aveti grija mare cui dati banii pe mana!
In situatia in care asociatia nu mai are administrator (administrator-casier in situatia dumneavoastra) sugerez oricarui presedinte de asociatie sa aplice legislatia.
Cititi Legea 230/2007 si HG 1588/2007 si aplicati prevederile acestora care in aceasta situatie permit ca atributiunile administratorului sa fie preluate de membrii comitetului executiv.
Membrii comitetului executiv sunt proprietari in acea asociatie, sunt alesi de ceilalti proprietari, sunt oameni in care aveti incredere..., asa ca unul din acestia pot prelua legal casieria fara a fi nevoie de cotract de munca, de conventie civila.... Se poate discuta si decide imediat in sedinta comitetului executiv, se poate intocmi contract de mandat si acorda indemnizatie de membru in comitet egala ca suma cu salariul avut de casierul angajat.
Pe aceasta baza se pot plati contributiile si impozitele la stat, conform declaratiei depuse la ANAP.