Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaziv
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaziv

În cazul în care in contractul de munca sunt trecute 8 ore pe zi lucrate iar eu lucrez 6 ore , în cazul preavizului câte ore ar trebui să lucrez, asta însemnând si sambata si duminica
Pe durata preavizului contractul individual de muncã continuã sã îşi producã toate efectele.
Prin urmare, timpul de munca in perioada preavizului este cel mentionat in c.i.m. .. reducerea timpului de munca este posibila numai daca este prevazuta in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia.

De asemenea, pe perioada preavizului se poate beneficia de CO si/sau de concediu medical .. in cazul concediului medical preavizul se suspenda, urmand a se relua la data terminarii concediului medical.