Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara, Va rog frumos, in cazul demisiei, in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara, Va rog frumos, in cazul demisiei, in perioada de ...

Buna seara,
Va rog frumos, in cazul demisiei, in perioada de preaviz ce număr de ore este obligat angajatul sa lucreze? Norma întreaga 8 ore/zi sau este posibil doar 4 ore/zi? Mulțumesc!
Pe durata preavizului contractul individual de muncã continuã sã îşi producã toate efectele. Prin urmare, timpul de munca in perioada preavizului este cel mentionat in c.i.m. .. reducerea timpului de munca este posibila numai daca este prevazuta in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia.

De asemenea, pe perioada preavizului se poate beneficia de CO si/sau de concediu medical .. in cazul concediului medical preavizul se suspenda, urmand a se relua la data terminarii concediului medical..