Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestare amenda rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestare amenda rovinieta

Buna ziua. In data de 22.11.2017 am trecut prin fata unei camere de rovinieta amplasata la granita dintre RO-HU, unde am fost oprit de catre un agent al CNADR care mi-a cerut actele personale si cele a masinii. Dupa ce a facut copii de pe ele, el mi-a zis ca nu am rovinieta valabila, pe care intre timp colegul meu o achizitionase deja, si ca imi va trimite proces verbal. Am si primit amenda in valoare de 1500 RON pe care am platito, eu am fost filmat la ora 11:05 si rovinieta mea a fost valabila de la ora 11:08 .
Vreau sa va intreb daca are vreun rost sa contestez?
Multumesc de raspuns anticipat.
Buna ziua,
Merita incercat aratand ca la momentul cand ati fost oprit colegul era la coada pentru achizitionarea rovinietei.
Ia vedeti pe PV daca exista semnatura olografa.
Nu se admit PV cu semnatura asa zis electronica.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator