avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1129 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestare amenda rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestare amenda rovinieta

Buna ziua. In data de 22.11.2017 am trecut prin fata unei camere de rovinieta amplasata la granita dintre RO-HU, unde am fost oprit de catre un agent al CNADR care mi-a cerut actele personale si cele a masinii. Dupa ce a facut copii de pe ele, el mi-a zis ca nu am rovinieta valabila, pe care intre timp colegul meu o achizitionase deja, si ca imi va trimite proces verbal. Am si primit amenda in valoare de 1500 RON pe care am platito, eu am fost filmat la ora 11:05 si rovinieta mea a fost valabila de la ora 11:08 .
Vreau sa va intreb daca are vreun rost sa contestez?
Multumesc de raspuns anticipat.
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 14:38, 24 Noiembrie 2017
Buna ziua,
Merita incercat aratand ca la momentul cand ati fost oprit colegul era la coada pentru achizitionarea rovinietei.
Ia vedeti pe PV daca exista semnatura olografa.
Nu se admit PV cu semnatura asa zis electronica.
Ultima modificare: Vineri, 24 Noiembrie 2017
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda rovigneta camion marap marap Presupunem situatia in care, in urma cu doua saptamani, un camion a circulat fara rovigneta si a fost filmat de camera mobila. Precizari: -camionul ... (vezi toată discuția)
Rovinieta ranedo ranedo Buna ziua! Am plecat din localitatea de domiciliu si am utat ca nu am rovinieta.Dupa cam 100 km,am realizat ca nu am rovinieta,am oprit la prima benzinarie si ... (vezi toată discuția)
Prins de camera rovinieta CountPorcula1987 CountPorcula1987 Am uitat astazi ca mi-a expirat rovignieta. Am plecat e la Cluj, am trecut prin Valcele (acolo e camera rovignieta), din Turda am intrat pe autostrada, la ... (vezi toată discuția)