Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare

Bună seara,am o nedumerire! Am o vecina care dorește sa se intabuleze pe o bucata de pământ. Este necesară strângerea de semnături de la vecinii cu care se invecineaza pentru a se putea intabula și pentru a construi? Este prima data când aud așa ceva. Și eu m-am intabulat pe pământ dar nu am avut nevoie de nici o semnătura din partea vecinilor.
Păi dvs probabil ati avut acte de proprietate, în baza cărora ati întocmit documentația cadastrala și apoi ati intabulare dreptul de proprietate la Cartea Funciară.
Vecina e posibil sa nu aiba acte de proprietate.
Asa ca i s-a solicitat anexa 1 (certificat pentru atestarea posesiei) și anexa 2 (proces verbal de identificare imobil) de la Primărie.
Iar pentru eliberarea acelui proces verbal sunt necesare semnăturile vecinilor.