Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... intabulare teren agricol
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

intabulare teren agricol

As vrea sa intabulez un teren de la parinti,problema e ca ei nu au acte pe suprafata reala deoarece bunicii mai demult nu declarau tot pamantul ca sa nu plateasca mult impozit,dar toti vecinii stiu realitatea.Cum as putea intabula suprafata reala?
Acte de proprietate aveti? Reconstituirea dreptului de proprietate s-a facut in baza registrului agricol 1959-1963 si a cererilor de intrare in CAP. Daca in acele documente nu figureaza tot terenul, parintii aveau dreptul sa ceara (si sa faca dovada proprietatii) diferenta in baza a vreo patru legi ale fondului funciar pana acum. In situatia in care nu au facut acest lucru si s-au bazat doar pe faptul ca toata lumea stie despre ce este vorba...o sa intabulati doar terenul pentru care aveti acte. Nu se fac intabulari pe baza de declaratii de martori.
Dacă terenul tot a fost stăpânit cu suprafaţa mai mare , se poate face acţiune în constatare a suprafeţei real deţinute.şi apoi se face întabularea.
Depinde cât de mare este suprafaţa în plus, până la 5% diferenţă în plus puteţi aviza documentaţia cadastrală şi înscrie în cartea funciară în baza unui proces verbal de vecinătate ( anexa nr.18) de la ordinul nr. 634/2006 privind aprobarea regulamentului de aprobare şi avizare a documentaţiilor cadastrale .
Dacă suprafaţa de teren este mai mare de 5% este necesar să obţineţi un act valid de proprietate , eventual o acţiune în constatare , uzucapiune .