Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... sediul asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

sediul asociatie

Asociatie, in curs de inregistrare, odreste sa schimbe sediul. S-au facut actele constitutive la notar. Cine hotaraste schimbarea sediului, membrii sau consiliul director ??????
Sunt depuse actele la instanta, dosar amanat, asociatia nu s-a infiintat inca, dar trebuie schimbat sediul.
Formulati un act aditional semnat de catre membrii fondatori.Daca va adresati unui av si nu unui notar public puteati rezolva mai rapid.asa o sa trebuiasca sa mergeti in fata notarului cu membrii fondatori.
Da, actul aditional se va face la notar dar cine ia in acest caz hotararea de schimbare a sediului??? Asociatia nu i inca constitutita ..are doar membrii fondatori. Dupa constituire consiliul director isi intra in atributii(parerea mea!!). Membrii fondatori alcatuiesc si componenta consiliului director.

Un sfat .... Multumesc!
Lasati sediul vechi pana ce va fi inregistrata asociatia, apoi CONSILIUL DIRECTOR sa cera modificarea sediului prin act aditional.
VioletaNed, utilizator
Nu putem sa l asam. Ne cere extras CF si nu l avem.
Membrii fondatori hotaresc modificarea actului constitutiv si a statutulyi.