Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... putin ajutor va rog
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

putin ajutor va rog

Buna seara! Am mostenit o bucata de 62 m/p pe care sunt construite garaje (teren gestionat de primarie pana acum) Am luat legatura cu cei care au acum garajele acolo si au hotarat sa le cumpere terenul(am doar terenul) . Am incheiat un antecontract de vanzare cumparare cu ei stabilind ca atunci cand am actele finale sa imi dea toti banii. Problema care ma intereseaza este urmatoarea....ma lovesc de faptul ca eu ca sa obtin cei 62 de metri ai mei trebuie masurata o suprafata mare de teren ca eu sa pot extrage cei 62 de metri. Ma intereseaza daca exista vreo lege care obliga primaria sa faca masuratorile deoarece acest teren a fost luat de stat si m-i se pare ca tot statul sa il dea inapoi. Sau macar sa pot obtine un plan de la ei cu masuratori avand in vedre ca acolo este un microraion intreg. Deci daca ma puteti informa ce lege pot invoca ca sa pot obtine respectivele informatii asupra masuratorilor deoarece cred ca daca dau lucrarea la un topograf nu face terenul cat costa lucrarea respectiva. Va multumesc cu respect!
Decret-Lege Nr. 115/27 04.1938 pentru unificarea dispozitiilor privitoare la cartile funciare
Lege nr. 7/1996 Legea cadastrului şi a publicităţii imobiliare
Legea nr. 78/2002 privind aprobarea Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 70/2001 pentru modificarea si completarea Legii cadastrului si a publicitatii imobiliare nr. 7/1996
Lege nr. 247/2005 privind reforma in domeniile proprietatii si justitiei, precum si unele masuri adiacente
Lege nr. 247/2005 privind reforma in domeniile proprietatii si justitiei, precum si unele masuri adiacente - Titlul XII
Lege nr. 499/12.11.2004 privind aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 41/2004 pentru modificarea si completarea Legii cadastrului si a publicitatii imobiliare nr. 7/1996
Legea nr. 18/1991 Legea fondului funciar
Legea nr. 217/2007 pentru stabilirea criteriilor de bază a taxelor şi tarifelor aferente elaborării, analizei şi verificării documentaţiilor cadastrale pentru înscrierea în cartea funciară a terenurilor agricole
Ordonanta nr. 10/21.01.2000 privind desfasurarea activitatii de realizare si de verificare a lucrarilor de specialitate din domeniile cadastrului, geodeziei si cartografiei de catre persoanele fizice si juridice autorizate pe teritoriul Romaniei
Ordonanta de urgenta 41/2004 pentru modificarea si completarea Legii cadastrului si a publicitatii imobiliare nr. 7/1996
Ordonanta de urgenta 70/2001 pentru modificarea si completarea Legii cadastrului si a publicitatii imobiliare nr. 7/1996

ContSters87904, utilizator
Sfatul meu este sa mergeti la Directia cadastru si evidenta imobiliara din cadrul Primariei si sa discutati cu directorul. Solutia este mult mai simpla decat darea in judecata si pierderea de timp si bani !
SUCCES!
B-)