avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 933 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare

Am un cadastru la un teren intravilan facut in anul 2005, am fost la OCPI sa fac intabularea terenului pentru a putea vinde o patre din acest teren si aici mi sa spus ca este prea vechi (2005) si trebuie sa refac cadastrul .Va rog sa-mi spuneti daca este data o lege care poate sa-mi anuleze cadastrul .
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 09:57, 8 Septembrie 2015
Legea cadastrului intrata in vigoare in 1996 a suferit completari si modificari, succesive la H.G. nr. 869 din 2005
cadastru-legislatie Legea 247
cadastru-legislatieLegea nr. 247 din 2005 - Titlul XII
cadastru-legislatie Legea nr 7 modificari si completari
cadastru-legislatie HG nr. 1210 din 2004 privind organizarea si functionarea ancpi
cadastru-legislatie Legea nr. 78 din 2002
cadastru-legislatie Decret lege nr. 115 din 1938 privind unificarea dispozitiilor privitoare la cartile funciare
cadastru-legislatie Legea nr.499 din 2004 privind aprobarea oug nr.41 din 2004 pentru modificarea si completarea legii nr. 7
cadastru-legislatie OG nr. 10 din 2000 privind activitatea persoanelor fizice si juridice autorizate
cadastru-legislatie OUG nr. 41 din 2004 pentru modificarea si completarea legii nr. 7
cadastru-legislatie OUG nr. 70 din 2001 pentru modificarea si completarea legii nr. 7
Ultima modificare la L nr 7/1996 a fost realizata prin Legea nr. 150/2015 in vigoare de la 28.06.2015
Avand in vedere ca in timp au rezultat diferente intre real si scriptic a fost necesara inclusiv imbunatatirea si retehnologizarea bazei tehnice prin care se executa masuratorile cadastrale ,respectiv s-a trecut de la masuratorile cu ruleta la masurare prin GPS si satelit
Pentru corectitudinea masuratorilor vechi,in cazul cererilor de instrainare proprietati,se solicita refacerea evidentelor in baza actualei tehnologi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Putin ajutor va rog jaab jaab Buna seara! Am mostenit o bucata de 62 m/p pe care sunt construite garaje (teren gestionat de primarie pana acum) Am luat legatura cu cei care au acum ... (vezi toată discuția)
Notarul face intabularea pe noul proprietar ? Gambino Gambino o intrebare , va rog frumos ... notarul care trece in actul de succesiune un teren intabulat , poate face demersurile pentru intabularea pe noul proprietar ? ... (vezi toată discuția)