avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Norma de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Norma de lucru

Buna ziua,
vreau sa stiu daca pot angaja o persoana cu norma de 40 de ore pe saptamana, iar programul de lucru sa fie doua zile lucreaza 11 ore, 2 zile pauza si tot asa.....stiu ca este o prevedere ca daca lucrezi 12 ore trebuie musai pauza 24 ora, dar pt 11 ore?!
Multumesc!
Ultima modificare: Luni, 27 Noiembrie 2017
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: mireille_is , utilizator 13:50, 12 Decembrie 2017
nu stie nimeni?
Pentru 11 ore nu exista o regula stabilita in Codul Muncii.
daca nu exista putem interpreta ca atata timp cat lucreaza doar 40 ore pe sapt sunt in legalitate?!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legalitate program 12/24 - 12/48 Elena_Denisa Elena_Denisa Buna ziua, am nevoie de ajutor... in exprimare #-o Cum explic cuiva de ce nu e legal 12/24... si atat si ca trebuie sa fie 12/24, 12/48, va rog? (vezi toată discuția)
Act aditional modificare program de munca personal turant ursuletroz ursuletroz Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare: avem salariati care lucreaza 8 orezi, 40 ore/saptamana. Dorim sa le modificam programul ... (vezi toată discuția)
Norma de lucru cirsteaioana cirsteaioana Buna ziua, Angajatorul poate stabili norma de lucru de 12 ore/ zi cu 24 ore libere apoi. In aceste conditii diferenta de 4 ore/ zi se mai considera ... (vezi toată discuția)