Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Norma de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Norma de lucru

Buna ziua,
vreau sa stiu daca pot angaja o persoana cu norma de 40 de ore pe saptamana, iar programul de lucru sa fie doua zile lucreaza 11 ore, 2 zile pauza si tot asa.....stiu ca este o prevedere ca daca lucrezi 12 ore trebuie musai pauza 24 ora, dar pt 11 ore?!
Multumesc!
george-neagu, moderator
nu stie nimeni?
Pentru 11 ore nu exista o regula stabilita in Codul Muncii.
daca nu exista putem interpreta ca atata timp cat lucreaza doar 40 ore pe sapt sunt in legalitate?!