Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj tehnic

Dupa cum bine cunoastem nu intotdeauna legile sau normele lor de aplicare sint explicita , lasind intotdeauna loc de interpretare =D> . Am marea rugaminte daca ma poate lamuri cineva daca somajul tehnic se aplica selectiv sau se aplica pentru intreg sectorul de activitate? Ca sa fiu mai explicita ; din cadrul unei sectii pot fi trimise un numar de X persoane in somaj tehnic , sau declar ca acea sectie in totalitate este in somaj tehnic?
As mai avea o intrebare : pe perioada somajului tehnic in anumite sectoare de activitate da dreptul angajatorului sa angajeze in alte sectoare de activitate? el putind folosi in loc de noi angajati persoanele pe care intentioneaza sa le trimita in somaj tehnic.
Criteriile nu au un caracter imperativ si poate fi interpretat ca "in limita posibilitatilor firmei..." vor fi avute in vedere...
Daca postul ocupat de salariat trebuie restructurat si nu exista posibilitate de redistribuire, angajatorul nu poate fi obligat sa-l mentina in activitate pe criteriu social. Poate la unitatile de stat.
Este o opine personala care deriva din dreptul angajatorului de a-si organiza activitatea (Art. 40. - (1) Angajatorul are, în principal, următoarele drepturi:
a) să stabilească organizarea şi funcţionarea unităţii)