Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Plec în luna de miere imediat după căsătorie dar ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Plec în luna de miere imediat după căsătorie dar vreau să rezerv biletele de acum. Ce opțiuni am în privința actelor, ținând cont de faptul că îmi schimb numele?

Ma casatoresc in aprilie iar in luna de miere mergem in Thailanda. Problema este ca trebuie sa luam biletele acum. Cand ajungem in Thailanda trebuie sa ne facem Visa-on-arrival. Ce optiuni am ?Daca imi schimb buletinul si pasaportul nu ? Pot calatori cu pasaportul pe numele vechi?Mergem in luna de miere chiar dupa nunta si stam 2 saptamani,
Manuela Rășină, administrator
Daca luati biletele acum pe numele dvs,, calatoriti cu pasaportul pe care il aveti acum, pe numele actual. Asigurati-va ca pasaportul dvs indeplineste conditiile de calatorie in Thailanda.
Multumesc , pt visa am inteles ca trebuie sa am pasaport valabil cel putin 6 luni din data cand ajung in thailanda. Intrebarea este pe fisa pt visa sa trec numele din pasaport ?Daca imi cere buletnul cu alt nume ? Sa duc copie dupa certificatul de casatorie?
Doamna, calatoriti cu pasaportul, nu cu buletinul ( pe care vi-l taie la casatorie) si nici cu certificatul de casatorie.
de ce sa taie buletinul?
da