Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce procent imi revine dintr-un apartament?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce procent imi revine dintr-un apartament?

Situatia este urmatoarea: apartamentul a fost cumparat in timpul casatoriei dintre mama mea si tatal meu (eu, fiul celor doi, aveam ~14 ani cand a fost cumparat apartamentul), pe contractul de vanzare cumparare apare doar numele numele mamei mele, mama mea a decedat, nu am alti frati sau surori, nu exista testament. Ce procent din apartament imi revine mie (fiul celor doi, amandoi sunt parintii mei naturali)?
Apartamentul este bun comun, chiar daca in contract apare doar numele mamei.
Astfel, masa succesorala dupa mama cuprinde cota de 1/2 din apartament.
Mostenitori sunteti dvs (3/4 din jumatate, adica 3/8) si tatal (1/4 din jumatate, adica 1/8, la care se adauga cota lui de 1/2, in total 5/8).
Deci raportat la intregul apartament dvs aveti 3/8, iar tata 5/8.
Multumesc pentru raspuns.