avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 370 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Mi-a fost reținut permisul pentru 30 de zile ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Mi-a fost reținut permisul pentru 30 de zile (depășire pe linie continuă). Pot ieși din țară cu dovada înlocuitoare?

Buna ziua, pt depasirea pe linie continua mi s-a retinut permisul de conducere pt 30 zile. Am primit dovada inlocuitoare a permisului de conducere. In urmatoarele zile este nevoie sa ies din tara cu masina personala. Se poate iesi cu dovada? Se poate traduce si legaliza, si asa sa ies din tara cu masina fara probleme?
Ultima modificare: Marți, 28 Noiembrie 2017
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 19:44, 29 Noiembrie 2017
~ Conținut șters la cerere ~
Cabinet Avocat Teris Mihai a scris:

Raspunsul este ”nu”. Dar se poate obține permisul, pe parcursul judecății, daca formulati contestație.

Ofiterii de politie erau intr-o masina neinscriptionata, si au filmat "depasirea".
In acest caz....are rost contestatia?
Masinia in care erau ofiterii nu era inscriptionata, insa au prezentat dovada video a depasiriii. Era cu aproximativ 10 metri inainte de terminarea liniei continue.... Daca au dovada depasirii, are sens constentatia?
~ Conținut șters la cerere ~
Imi puteti da mai multe detalii, va rog. Nu stiu cum sa procedez cu contestatia.

Alte discuții în legătură

Permis suspendat 30 zile sau 3 luni Stefany1980 Stefany1980 Buna ziua. În ziua de sâmbătă 27 feb. 2010, mă deplasam împreună cu 3 membri ai familiei, pe un D E (drum pe care mă deplasez destul de des şi pe ... (vezi toată discuția)
Nu am primit procesul verbal Rundmc Rundmc Buna ziua Am depasit masina de politie pe trecerea de pietoni. Am fost oprit de catre agent care a fost singur in masina . Mi-a fost suspendat permisul ... (vezi toată discuția)
Proces verbal nesemnat Intamplare Intamplare Mi-a fost retinut permisul de conducere pt depsirea vitezei de 109 km/h in localitate si mi s-a elibirat o dovada cu drept de circulatie de 15 zile. Mentionez ... (vezi toată discuția)