Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Mi-a fost reținut permisul pentru 30 de zile ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Mi-a fost reținut permisul pentru 30 de zile (depășire pe linie continuă). Pot ieși din țară cu dovada înlocuitoare?

Buna ziua, pt depasirea pe linie continua mi s-a retinut permisul de conducere pt 30 zile. Am primit dovada inlocuitoare a permisului de conducere. In urmatoarele zile este nevoie sa ies din tara cu masina personala. Se poate iesi cu dovada? Se poate traduce si legaliza, si asa sa ies din tara cu masina fara probleme?
Manuela Rășină, administrator
~ Conținut șters la cerere ~
Cabinet Avocat Teris Mihai a scris:

Raspunsul este ”nu”. Dar se poate obține permisul, pe parcursul judecății, daca formulati contestație.

Ofiterii de politie erau intr-o masina neinscriptionata, si au filmat "depasirea".
In acest caz....are rost contestatia?
Masinia in care erau ofiterii nu era inscriptionata, insa au prezentat dovada video a depasiriii. Era cu aproximativ 10 metri inainte de terminarea liniei continue.... Daca au dovada depasirii, are sens constentatia?
~ Conținut șters la cerere ~
Imi puteti da mai multe detalii, va rog. Nu stiu cum sa procedez cu contestatia.