Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... bonus RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

bonus RCA

Buna ziua, am si eu o nelamurire,ma puteti ajuta? La masina veche am avut bonus B13 (la rca)in timp ce la masina noua am luat-o de la B0.La masina veche nu am platit asigurare din aprilie 2016.Acum cand vreau sa platesc asigurarea masinii vechi am ajuns la clasa B4 Cum e posibil, avand in vedere ca nu am avut niciun accident si cui trebuie sa ma adresez in cazul meu?
Buna ziua,

In primul rand s-au modificat clasele de Bonus. Acum reducerea cea mai mare de 50% este pentru B8.

In al doilea rand, trebuie verificat istoricul daunelor, seria de sasiu introdusa in baza de date si anul de referinta.

In al treilea rand, noua Norma RCA, prevede ca: "În situaţia în care un asigurat persoană fizică deţine mai multe vehicule, asiguratul beneficiază de aceeaşi clasă a sistemului bonus-malus pentru toate vehiculele; la data intrării în vigoare a prezentei norme, reînnoirea contractului de asigurare încheiat de către persoanele fizice care deţin mai multe vehicule se încadrează în cea mai favorabilă clasă de bonus-malus corespunzătoare istoricului de daunalitate al asiguratului."