Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Bonus malus ptr mai multe auto
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Bonus malus ptr mai multe auto

La sfârșitul lunii august 2017 era valabil bonus malus pentru mai multe autoturisme deținute de același propietar?Mulțumesc!
Buna ziua,

Art 32 din Norma RCA prevede ca:
(4) În situaţia în care un asigurat persoană fizică deţine mai multe vehicule, asiguratul beneficiază de aceeaşi clasă a sistemului bonus-malus pentru toate vehiculele; la data intrării în vigoare a prezentei norme, reînnoirea contractului de asigurare încheiat de către persoanele fizice care deţin mai multe vehicule se încadrează în cea mai favorabilă clasă de bonus-malus corespunzătoare istoricului de daunalitate al asiguratului.

Norma RCA a intrat in vigoare la 01.08.2017, insa din punct de vedere tehnic, asiguratorii si-au adaptat sistemele informatice ulterior intrarii in vigoare a normei.

Mai bine zis, dupa 01.08.2017 corectarea clasei de bonus pt un alt autovehicul se putea efectua la cerere, prin interventia unei persoane angajata la o societate de asigurare (cu aprobare), iar dupa adaptarea sistemelor informatice, se realizeaza automat dupa CNP.