avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1243 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... recalcularea penalizarii pt pensia anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

recalcularea penalizarii pt pensia anticipata

Am iesit in pensie anticipata partiala in aprilie 2013 si din martie 2017 sunt in pensie pt limita de varsta.Am depus cerere la Casa de pensii Timis pt recalcularea coeficientului de diminuare a pensiei anticipate partiale si mi s-a spus ca n-am dreptul la aceasta recalculare pt ca sunt deja in pensie pt limita de varsta.Va rog sa-mi spuneti daca este asa si daca da de ce.
Va multumesc .cu stima Mircea Vladulescu
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 16:16, 28 Noiembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Au dreptate cei de la casa locala.

Legea 216/2017

(9) Prevederile alin. (7) şi (8) se aplică persoanelor care, până în luna depunerii cererii, inclusiv, nu au îndeplinit condiţiile pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă.”

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recalcularea pensiei anticipate partiale(cod pensie p10) mircea vladulescu mircea vladulescu Am iesit in PENSIE ANTICIPATA PARTIALA in martie 2013 cu un stagiu total de cotizare de 37 de ani ,8 luni si 24 de zile,iar PENSIA PT LIMITA DE VARSTA am ... (vezi toată discuția)
Stie cineva raspunsul?rog ajutor................ inginerautocad inginerautocad La 13.06.2011 pensionat anticipat.La 13.06.2016 transformat pensia anticipata in limita de varsta. Pot cere recalculare pensie datorita aplicarii legii ... (vezi toată discuția)
Legea nr 216/2017 pensii anticipate partial siminaelena siminaelena Va rog mult dacă ma puteți ajuta cu un sfat ......mama mea pensionata anticipat parțial la data de 21.10.2011 si la limita de vârsta la data de 21.10.2016 ... (vezi toată discuția)