Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... recalcularea penalizarii pt pensia anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

recalcularea penalizarii pt pensia anticipata

Am iesit in pensie anticipata partiala in aprilie 2013 si din martie 2017 sunt in pensie pt limita de varsta.Am depus cerere la Casa de pensii Timis pt recalcularea coeficientului de diminuare a pensiei anticipate partiale si mi s-a spus ca n-am dreptul la aceasta recalculare pt ca sunt deja in pensie pt limita de varsta.Va rog sa-mi spuneti daca este asa si daca da de ce.
Va multumesc .cu stima Mircea Vladulescu
Au dreptate cei de la casa locala.

Legea 216/2017

(9) Prevederile alin. (7) şi (8) se aplică persoanelor care, până în luna depunerii cererii, inclusiv, nu au îndeplinit condiţiile pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă.”