Forum Discuţii juridice Executare silită S-a anulat executarea silită dar s-a respins cererea ...
Discuție deschisă în Executare silită

S-a anulat executarea silită dar s-a respins cererea de obligare a intimatei la cheltuielile de judecată. Este normal?

Abia s-a afisat pe scurt Hotararea prin care s-a anulat executarea silita pornita impotriva mea, s-au anulat toate actele de executare, s-a admis intoarcerea executarii silite pentru toate sumele poprite. Nu s-a anulat titlul executoriu, dar ceea ce ma doare este ca s-a respins ca neintemeiata cererea mea de obligare a intimatei la plata cheltuielilor de judecata. Singurul repros pe care mi-l fac este ca inca nu am achitat BEJ contravalorea fotocopierii dosarului executional depus la instanta.
Evident ca astept motivarea, insa ma consider nedreptatit. Pentru apararea cu succes a drepturilor mele, am achitat pana in prezent 600 de lei cu tot cu fotocopierea. Este normal ? Multumesc !
Manuela Rășină, administrator
Trebuia sa solicitati restituirea taxei judiciare, nu obligarea creditoarei la plata lor. Probabil acesta este motivul pentru care vi s-a respins cererea in ceea ce priveste taxa de timbru. In ceea ce priveste contravaloarea copiilor xerox, instanta nu putea sa vi le dea drept cheltuieli de judecata avand in vedere ca, din cate am inteles, nu le-ati achitat
Interesant punct de vedere, insa nu as fi intru-totul de acord. In primul rand, ca justitiabil, nu este prima data cand folosesc aceasta formula de obligare a intimatei. In al doilea rand, chiar art 453 C.proc.Civ. are chiar aceasta formula: Partea care pierde procesul va fi obligata la cererea partii care a castigat......... Insa se pare ca m-a lamurit alin 2 al art 453, care se refera la faptul cand cererea a fost admisa numai in parte, Nu pare foarte corect, dar este legal. Nu mi se pare corect intrucat aproape totalitatea Contestarilor la executare admise, sunt admise in parte. Iar ca justitiabil nu ma intreaba nimeni de costurile redactarii, tiparirii, xeroxarii documentelor depuse la dosar, deplasarile la Judecatorie, la arhiva si sala de judecata.......