Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfiintare post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfiintare post

Buna dimineata,

Va rog mult sa-mi spuneti care sunt pasii desfiintarii unui post

Multumesc!
Modificati organigrama sio pur si simplu dati o decizie de desfiintarea a postului.
1. referat , in cuprinsul caruia se explica motivele desfiintarii postului;
2. preaviz de 20 zile lucratoare semnat de luare la cunostinta de catre salariat, in cuprinsul caruia e specificata clar perioada de incepere si terminare a preavizului si implicit data de la care postul este desfiintat; Preavizul incepe " sa curga"de la data cu care salariatul semneaza de luare la cunostinta, deci in ziua in care il emiteti sa-l si dati salariatului la semnat;
3. dispozitia de incetare a CIM cu art 65/1 din codul muncii cu data de la care postul e desfintat;
4. completarea carnetului de munca ( daca acestea se tin la sediul societatii);
5. depunerea actelor la ITM( Inspectoratul Teritorial de Munca)

Cam acestia ar fi pasii de urmat in cazul unei concedieri individuale datorate desfiintarii postului.
As mai adauga :
plata unui salariu compensator conf CCMUN
plata concediului neefectuat
~ Conținut șters la cerere ~