avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfiintare post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfiintare post

Buna dimineata,

Va rog mult sa-mi spuneti care sunt pasii desfiintarii unui post

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Antoanela Geaman , Avocat 12:21, 12 Octombrie 2009
Modificati organigrama sio pur si simplu dati o decizie de desfiintarea a postului.
1. referat , in cuprinsul caruia se explica motivele desfiintarii postului;
2. preaviz de 20 zile lucratoare semnat de luare la cunostinta de catre salariat, in cuprinsul caruia e specificata clar perioada de incepere si terminare a preavizului si implicit data de la care postul este desfiintat; Preavizul incepe " sa curga"de la data cu care salariatul semneaza de luare la cunostinta, deci in ziua in care il emiteti sa-l si dati salariatului la semnat;
3. dispozitia de incetare a CIM cu art 65/1 din codul muncii cu data de la care postul e desfintat;
4. completarea carnetului de munca ( daca acestea se tin la sediul societatii);
5. depunerea actelor la ITM( Inspectoratul Teritorial de Munca)

Cam acestia ar fi pasii de urmat in cazul unei concedieri individuale datorate desfiintarii postului.
As mai adauga :
plata unui salariu compensator conf CCMUN
plata concediului neefectuat
~ Conținut șters la cerere ~
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Dilema!ajutor! daniela20 daniela20 In cazul in care am dat preavizul de somaj si am desfintat postul si s-a terminat preavizul dar totusi am nevoie de acel post cum procedez?Daca o sa chem ... (vezi toată discuția)
Desfiintare post salariat Vioreld Vioreld salutare. firma unde lucrez, doreste desfiintarea unui post, iar salariatul respectiv locuieste in alta localitate fata de locul in care isi are sediul firma. ... (vezi toată discuția)
Anuntarea preavizului verbal Marya STANCU Marya STANCU buna seara am si eu o problema referitor la disponibilizari si preaviz. lucrez la o firma de materiale de constructii si pe data de 22.11 2008 ni sa adus la ... (vezi toată discuția)