Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Bună ziua - prescriere datorie din 2008
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Bună ziua - prescriere datorie din 2008

am făcut un credit în 2008! 2300euro.!am plătit o perioada. Am avut oprire timp de 2 ani..cam 100 mai. ..mi am schimbat serviciul și după un an iar mi s a făcut oprire.am sunat la executor dar mi a dat un nr de tf al unui domn de la banca

S a prescris datoria?
Manuela Rășină, administrator
Este hazardat sa ne pronuntam atat timp cat nu cunoastem exact ce demersuri a desfasurat creditorul
Termenul de prescriptie opereaza numai in cazul in care creditorul nu desfasoara acte si actiuni pentru recuperare debit
Orice act emis de catre creditor cu scopul recuperarii debitului intrerupe termenul de prescriptie
o datorie poate sa se prescrie numai daca au trecut mai mult de 3 ani de la ultima plata a ratei,,,fie de bunavoie sau poprire. daca se porneste o executare puteti face contestatie la executare si sa invocati ca datoria s-a prescris
Nu datoria se prescrie, ci dreptul de a obtine executarea silita se prescrie in termen de 3 ani de la data nasterii acestuia.
Trebuie facute verificari concrete la dosarul de executare silită.
Nu e clar cu termenul si întreruperea termenului de prescripție.
Ar trebui studiat dosarul si imediat facuta contestație la executare daca ă survenit prescripția.