Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere colectiva la o societate cu 8 angajati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere colectiva la o societate cu 8 angajati

Buna ziua,

La art 68 din Codul Muncii se explica termenul de concediere colectiva la societati care au cel putin 20 salariati.Cum trebuie sa procedez pentru o societate cu 8 angajati, care ii concediaza pe toti si suspenda activitatea?
Va multumesc mult !
Prerea mea este , cum am mai spus ca este caz de concediere colectiva conf. art.68 alin 2., fiind mai mult de 5 salariati
Suspendarea activitatii inseamna si concedierea salariatilor din motive neimputabile lor.
Parerea mea este ca este vorba de o concediere cu art. 65 (1) - din motive ce nu tin de persoana salariatului. Adica o concediere individuala, intrucat nu se intruneste numarul de minim 10 salariati concediati in min 30 zile
Sunt doua posibilitati conform Codului Muncii:

1-Art. 65. - (1) Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului reprezintă încetarea contractului individual de muncă determinată de desfiinţarea locului de muncă ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fără legătură cu persoana acestuia.

2-Art. 68. - (1) Prin concediere colectivă se înţelege concedierea, într-o perioadă de 30 de zile calendaristice, din unul sau mai multe motive care nu ţin de persoana salariatului, a unui număr de:
(2) La stabilirea numărului efectiv de salariaţi concediaţi colectiv, potrivit alin. (1), se iau în calcul şi acei salariaţi cărora le-au încetat contractele individuale de muncă din iniţiativa angajatorului, din unul sau mai multe motive, fără legătură cu persoana salariatului, cu condiţia existenţei a cel puţin 5 concedieri

La concediere colectiva sunt niste pasi ce trebuiesc urmati,notificare ITM,etc..

Pasii ii cunosc, dar imi era neclar pe ce articol sa merg.
Multumesc tuturor pentru exprimarea punctelor de vedere!