avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare fara stagiu minim de cotizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare fara stagiu minim de cotizare

Buna ziua,
- nascut pe data de 26.02.1953,
- stagiu de cotizare 9 ani, 8 luni,
- cand pot sa beneficiez de pensia minima
Multumesc pentru detalii!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:22, 13 Aprilie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cu acest stagiu nu se poate beneficia de pensie.
Păi și atunci îmi vreau contribuțiile înapoi. Altfel se cheamă furt.
Buna ziua,
O persoana care nu are stagiul minim de cotizare de 15 ani (are doar 7 ani) poate beneficia de pensie? Am inteles ca exista o pensie sociala cu un cuantum minim garantat. In ce document legislativ pot gasi asa ceva?
Multumesc
La acest moment nu exsta aceasta prevedere legala.
Adica sa beneficieze de pensie minima cu un stagiu mai mic de 15 ani.

Sunt ceva promisiuni in noua legislatie care nu a aparut pana la acest moment nici ca proiect,.

Indemnizatia minima pentru pensionari este reglementata aici:

[ link extern ]
Multumesc mult.
Deci de aceasta indemnizație minima (de 5-600 lei in 2018) beneficiaza in acest moment numai persoanele care au stagiul de cotizare minim (15 ani), insa cuantumul pensiei este sub acel nivel si primesc diferenta. Am inteles bine?
2. Cine are stagiu de cotizare insuficient, nu primește nimic, sau totusi primește cativa lei acolo...echivalentul sumei cotizate in tinerete?

Alte discuții în legătură

Indemnizatia somaj virgi6nia virgi6nia care este cuantumul indemnizatiei de somaj la o vechime de 24 de ani si la salariu minim pe economie pe cartea de munca ? care este perioada in care ... (vezi toată discuția)
Pensia minima garantata Madalyna2011 Madalyna2011 Buna, am si eu o intrebare: daca o persoana a lucrat doar 2 ani si dupa aceea a stat in crestere copil, poate sa beneficieze de pensia minima garantata. ... (vezi toată discuția)
Contributie pensie radunadal radunadal buna dimineata , as dori sa va intreb urmatoarele : Am varsta de 42 de ani , as putea sa platesc din mana contributile la stat pana la varsta de pensionare ? ... (vezi toată discuția)