Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare fara stagiu minim de cotizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare fara stagiu minim de cotizare

Buna ziua,
- nascut pe data de 26.02.1953,
- stagiu de cotizare 9 ani, 8 luni,
- cand pot sa beneficiez de pensia minima
Multumesc pentru detalii!
Cu acest stagiu nu se poate beneficia de pensie.
Păi și atunci îmi vreau contribuțiile înapoi. Altfel se cheamă furt.
Buna ziua,
O persoana care nu are stagiul minim de cotizare de 15 ani (are doar 7 ani) poate beneficia de pensie? Am inteles ca exista o pensie sociala cu un cuantum minim garantat. In ce document legislativ pot gasi asa ceva?
Multumesc
La acest moment nu exsta aceasta prevedere legala.
Adica sa beneficieze de pensie minima cu un stagiu mai mic de 15 ani.

Sunt ceva promisiuni in noua legislatie care nu a aparut pana la acest moment nici ca proiect,.

Indemnizatia minima pentru pensionari este reglementata aici:

[ link extern ]
Multumesc mult.
Deci de aceasta indemnizație minima (de 5-600 lei in 2018) beneficiaza in acest moment numai persoanele care au stagiul de cotizare minim (15 ani), insa cuantumul pensiei este sub acel nivel si primesc diferenta. Am inteles bine?
2. Cine are stagiu de cotizare insuficient, nu primește nimic, sau totusi primește cativa lei acolo...echivalentul sumei cotizate in tinerete?