Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Avocat decedat
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Avocat decedat

Buna ziua , tocmai am aflat ca avocatul meu a decedat si procesul este inca pe rol la judecatorie. Am platit onorariul pentru tot procesul de la inceputul procesului 3000 lei. Ce sa fac angajez Un alt avocat si mai platesc inca odata ? Nu exista ceva de genul daca decedeaza are un coleg sa preia cazul gratis ?
Daca ati platit unei firme, firma va trimite alt avocat. Daca ati platit unui individ, ramaneti cu paguba.
Se poate trimite avocat de barou daca nu aveți preferinta sa angajați alt avocat.Poate prelua si alt avocat cazul daca e societate sau daca exista circumstanțele specifice.
Depinde si cât de complicat este procesul...
Dacă e simplu orice avocat se poate descurca.
CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Se poate trimite avocat de barou daca nu aveți preferinta sa angajați alt avocat.Poate prelua si alt avocat cazul daca e societate sau daca exista circumstanțele specifice.
Depinde si cât de complicat este procesul...
Dacă e simplu orice avocat se poate descurca.

Dar raman cu paguba de 3000 de lei presupun fiind nevoie sa platesc si noul avocat , corect?
Daca av respectiv isi desfasura activitatea intr-un cabinet individual fara a avea alti colaboratori atunci va trebui sa angajati un av platindu-i bineinteles onorariul solicitat,daca fostul av lucra intr-o societate profesionala de av,atunci cazul o sa fie repartizat altui coleg.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Daca av respectiv isi desfasura activitatea intr-un cabinet individual fara a avea alti colaboratori atunci va trebui sa angajati un av platindu-i bineinteles onorariul solicitat,daca fostul av lucra intr-o societate profesionala de av,atunci cazul o sa fie repartizat altui coleg.

Multumesc