Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenda
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenda

In data de 15 noiembrie dupa o zi de muncă la un prieten am oprit la un bar in apropierea locuintei mele in o comuna din judetul Bacau la noi este tradiția cu jocul ursului si asa mai departe noi ne aflam afara in terasa localului la o masă cineva din vecini a facut o sesizare la 112 si sa prezentat organul de politie al comunei la un moment dat seful sectiei ia spus unui priete sa plece acasa si eu iam zis sa nu plece. Pe data de 21 am primit o invitatie la sectia poliției si am fost amendat cu 1000 roni cu motivul ca am fost recalcitrant. Nu am fost nici macar legitimat la fata locului . Am intrebat seful sectiei din ce motiv am fost amendat si dece nu am fost legitimat de catre el la fata locului raspunsul lui a fost : Nu te interesează de unde am eu datele tale pentru ca te cunosc. ::Intrebarea mea este : pot fi amendat doar din motivul acesta si fara sa ma legitimeze la fata locului?
Din relatare nu se prea intelege ce s-a intamplat in fapt.
Putem doar presupune din mentionarea
ursului si asa mai departe
ca ati tinut traditia si ati tulburat linistea publica.
Motivul il puteti afla din procesul verbal unde este precizat temeiul legal al aplicarii sanctiunii.
Ce lege si articol sunt precizate in procesul verbal?
Asa cum exista traditia cu jocul ursului tot asa politistii dintr-o localitate mica ii cam cunoaste pe multi dintre locuitori, in general "poamele bune".
Intrebarea este, ati mai avut de-a face cu politia din comuna? Politistul va cunoastea sau nu v-a mai vazut niciodata?
cyan a scris:

Din relatare nu se prea intelege ce s-a intamplat in fapt.
Putem doar presupune din mentionarea
ursului si asa mai departe
ca ati tinut traditia si ati tulburat linistea publica.
Motivul il puteti afla din procesul verbal unde este precizat temeiul legal al aplicarii sanctiunii.
Ce lege si articol sunt precizate in procesul verbal?
Asa cum exista traditia cu jocul ursului tot asa politistii dintr-o localitate mica ii cam cunoaste pe multi dintre locuitori, in general "poamele bune".
Intrebarea este, ati mai avut de-a face cu politia din comuna? Politistul va cunoastea sau nu v-a mai vazut niciodata?

Nu ma mai vazut nici o data si nu am avut nici o data probleme cu politia.
Crystyy65, utilizator
Citez. Ieri am primit procesul verlbal si mi sa pus 1000 roni pentru deranj public. Si nu era trecut de ora zece seara.
Tulburarea ordinii si linistii publice se poate face permanent, chiar si in timpul zilei. Nu este obligatoriu sa fie dupa o anumita ora.