Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum se stabilește părintele rezident în caz de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum se stabilește părintele rezident în caz de divorț?

Unul dintre parinti poate interzice celuilalt parinte sa isi vada copilul pana la sentinta de divort ? Parinte infidel , se adreseaza urat partenerei de viata vine acasa la 1 luna cu bani putini bani bagati la pacanele ,fara prea multe conditii de intretinut casa este a bunicii lui o camera un hol si o bucatarioara improvizata fara contract de munca plecat seara venit dimineata cu copilul si sotia acasa sotia nestiind unde este sunandu.l toata noaptea si nu raspundea la telefon il avea inchis copilul are numai putin de 1 an de zile poate copilul sa il dea legea lui ?
Manuela Rășină, administrator
In general regula este urmatoarea domiciliul copiilor se stabileste la domiciliul mamei iar,,custodia '' se exercita in comun.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
In caz de neintelegere intre parinti va decide instanta.

Decizia instantei se va baza pe probe si se va lua exclusiv in interesul minorului.

Se va tine seama de conditiile de trai, de garantiile morale, de persoana care a ingrijit cel mai mult de minor si care ii poate satisface acestuia nevoile primare, de varsta minorului etc.

In orice caz, custodia va ficomuna cel mai probabil iar in urma anchetelor sociale se va putea decide si la care dintre parinti se va stabili locuinta copilului.

In cazul dvs, avand in vedere varsta copilului,sunt sanse mari ca locuinta sa fie stabilita la mama.

Tatal va avea dreptul la un program de vizitare a carui intindere si conditii concrete le poate stabili instanta, in functie si de solicitarile dvs bazate pe situatia de fapt si pe probe. Am in vedere de exemplu ca - pe durata vizitelor - tatal sa asigure legatura telefonica intre copil si mama sau ca vizitele sa se desfasoare la domiciliul minorului daca acesta este de o varsta foarte frageda etc.