Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu minori

Buna ziua,
In cazul unui divort pt. infidelitate cu doi minori, in cazul in care sotia a fost infidela, copii minori pot fi incredintati tatalui, in conditiile in care sotia nu are loc de munca, si locuinta stabila?
anttonnio, utilizator
Astfel de aspecte se discuta în cadrul unei consultații , trebuie.precizata situația de fapt etc.In mod normal.infidelitatea poate fi un argument pt culpa în desfacerea căsătoriei dar în nici un caz un argument reținut de instanta pt domiciliul minorilor și atât mai puțin, pt, ,,custodie 'exclusiva"..Se va efectua ancheta sociala,poate soția se muta la părinți,rude,beneficiază de ajutorul material și moral al acestora etc.Depinde de vârstă copiilor și încă de 100 de alte amănunte asa ca mergeți la un av și discutați o ora pe îndelete întreaga situație..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Daca nu are loc de munca și locuință stabilă aveți șanse bune ca tată dacă veți dovedi ca va puteți ocupa de creșterea, îngrijirea și educarea minorilor.
Trebuie foarte bine stabilita strategia avocatului pentru proces căci mamele sunt favorizate de instante de regula.
Daca acționați rapid ar fi de mare ajutor mai ales ca aveți infidelitatea care va ajuta.
Este ceea ce eu numesc ,,atac fulger" în justiție.

București 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Locuinta copiilor se va stabili in functie de interesul acestora. Interesul va fi apreciat in raport de o serie de factori vizand conditiile locative, financiare, varsta copiilor, opiniile copiior, scolile urmate, disponibilitatea parintelui care i a ingrijit si fata de care copii se simt cel mai apropiati, posibilitatie de sprijin din partea familiei extinse pentru fiecare dintre parinti etc.

Infidelitatea este o cauza pentru divort, nu insa si pentru custodie exclusiva sau locuinta la tata. Infidelitatea vine pe fondul altor aspecte si mai putin deinteresul fata de copii.

Solutii definitive nu vi se pot da pe un forum, depinde totul de modul concret in care se formuleaza pretentiile in instanta, de ce probe se pot formula si administra, de situatia efectiva din familie, de posibilitatile de comunicare si de colaborare pe viitor intre parinti. Caci ramenti parinti pentru copii dvs, chiar daca nu mai sunteti soti.