avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 983 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am probe că soția are relații extraconjugale. Se ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am probe că soția are relații extraconjugale. Se pot aduce aceste probe în instanță în vederea obținerii custodiei copiilor?

Eu am probe concrete cum ca sotia mea are relatii extraconjugale ( inregistrari audio, video, martori ). Chiar au fost impreuna intr-un alt judet, cazati la hotel in aceeasi camera, trei zile ( probabil parasire domiciliu !? ). In cazul unui divort se pot aduce aceste probe in instanta in vederea obtinerii tutelei celor doi copii pe care ii avem impreuna, de 9 si 14 ani? Cu restul bunurilor ne-am inteles de principiu, copiii au ramas obiectul disputei.
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Ianuarie 2019
Manuela Rășină, administrator
8 din 8 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru un divort, infidelitatea e un motiv f serios , insa copii nu au legatura cu asta, decat daca sunt neglijati din aceasta pricina.. e femeia indragostita incat uita de copii, altfel, nu.
Oricum, ambii veti exercita autoritatea parinteasca, nu se pune problema de tutela ca ambii parinti sunt in viata.. Disputa va fi practic numai pt locul in care vor sta copiii, cu dvs sau cu mama.
Incercati si cereti ca locuinta copiilor sa fie la dvs si daca si ei zic cand vor fi asculati ca vor si dovediti ca si pana la divort v-ati ocupat de ei si sunt atasati de dvs.. atunci, instanta va aproba cererea..
8 din 8 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu există reglementată în legislația noastră noțiunea de “părăsire de domiciliu”.
Infidelitatea este un motiv întemeiat pentru desfacerea căsătoriei, însă pentru a se stabili locuința minorilor la domiciliul dvs ar trebui ca aceștia să-și manifeste voința în acest sens, context în care vi s-ar augmenta șansele!
4 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu are nici o relevanță motivul invocat de dvs în stabilirea domiciliului minorilor și obținerea custodie exclusive.Probele respective pot sa constituie un argument serios pt un divorț din culpă exclusivă a soției dar atat.
Ultima modificare: Joi, 24 Ianuarie 2019
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Si acest argument imi creeaza vreun avantaj?

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu are nici o relevanță motivul invocat de dvs în stabilirea domiciliului minorilor și obținerea custodie exclusive.Probele respective pot sa constituie un argument serios pt un divorț din culpă exclusivă a soției dar atat.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Deci, ar fi bine sa demonstrez ca au fost neglijati de ea! Dar ca a plecat trei zile de acasa cu el asta nu inseamna neglijare?

gi-jane2 a scris:

Pentru un divort, infidelitatea e un motiv f serios , insa copii nu au legatura cu asta, decat daca sunt neglijati din aceasta pricina.. e femeia indragostita incat uita de copii, altfel, nu.
Oricum, ambii veti exercita autoritatea parinteasca, nu se pune problema de tutela ca ambii parinti sunt in viata.. Disputa va fi practic numai pt locul in care vor sta copiii, cu dvs sau cu mama.
Incercati si cereti ca locuinta copiilor sa fie la dvs si daca si ei zic cand vor fi asculati ca vor si dovediti ca si pana la divort v-ati ocupat de ei si sunt atasati de dvs.. atunci, instanta va aproba cererea..

Alte discuții în legătură

Divorț cu minori Georo2005 Georo2005 Buna seara. Am nevoie de sfaturi cat se poate de amănunțite si daca se poate un cost estimativ. Cei doi părinți decid sa divorțeze după ce mama este ... (vezi toată discuția)
Custodie copil si parasire domiciliu nsa nsa Va deranjez cu o intrebare, daca sotia a parasit domiciliul impreuna cu copilul minor (sub 1 an) si s-a mutat la cineva cu are are o relatie, urmand ca ... (vezi toată discuția)
Divort - cauza infidelitate . ce se intampla cu copilul ? DionaDiana DionaDiana Va rog sa ma ajutati cu o parere avizata daca puteti. In cazul unei casatorii de 6 ani in care sotul inseala , cum va decurge divortul ? Sotia a vorbit ... (vezi toată discuția)