Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am probe că soția are relații extraconjugale. Se ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am probe că soția are relații extraconjugale. Se pot aduce aceste probe în instanță în vederea obținerii custodiei copiilor?

Eu am probe concrete cum ca sotia mea are relatii extraconjugale ( inregistrari audio, video, martori ). Chiar au fost impreuna intr-un alt judet, cazati la hotel in aceeasi camera, trei zile ( probabil parasire domiciliu !? ). In cazul unui divort se pot aduce aceste probe in instanta in vederea obtinerii tutelei celor doi copii pe care ii avem impreuna, de 9 si 14 ani? Cu restul bunurilor ne-am inteles de principiu, copiii au ramas obiectul disputei.
Manuela Rășină, administrator
Pentru un divort, infidelitatea e un motiv f serios , insa copii nu au legatura cu asta, decat daca sunt neglijati din aceasta pricina.. e femeia indragostita incat uita de copii, altfel, nu.
Oricum, ambii veti exercita autoritatea parinteasca, nu se pune problema de tutela ca ambii parinti sunt in viata.. Disputa va fi practic numai pt locul in care vor sta copiii, cu dvs sau cu mama.
Incercati si cereti ca locuinta copiilor sa fie la dvs si daca si ei zic cand vor fi asculati ca vor si dovediti ca si pana la divort v-ati ocupat de ei si sunt atasati de dvs.. atunci, instanta va aproba cererea..
Nu există reglementată în legislația noastră noțiunea de “părăsire de domiciliu”.
Infidelitatea este un motiv întemeiat pentru desfacerea căsătoriei, însă pentru a se stabili locuința minorilor la domiciliul dvs ar trebui ca aceștia să-și manifeste voința în acest sens, context în care vi s-ar augmenta șansele!
Nu are nici o relevanță motivul invocat de dvs în stabilirea domiciliului minorilor și obținerea custodie exclusive.Probele respective pot sa constituie un argument serios pt un divorț din culpă exclusivă a soției dar atat.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Si acest argument imi creeaza vreun avantaj?

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu are nici o relevanță motivul invocat de dvs în stabilirea domiciliului minorilor și obținerea custodie exclusive.Probele respective pot sa constituie un argument serios pt un divorț din culpă exclusivă a soției dar atat.

Deci, ar fi bine sa demonstrez ca au fost neglijati de ea! Dar ca a plecat trei zile de acasa cu el asta nu inseamna neglijare?

gi-jane2 a scris:

Pentru un divort, infidelitatea e un motiv f serios , insa copii nu au legatura cu asta, decat daca sunt neglijati din aceasta pricina.. e femeia indragostita incat uita de copii, altfel, nu.
Oricum, ambii veti exercita autoritatea parinteasca, nu se pune problema de tutela ca ambii parinti sunt in viata.. Disputa va fi practic numai pt locul in care vor sta copiii, cu dvs sau cu mama.
Incercati si cereti ca locuinta copiilor sa fie la dvs si daca si ei zic cand vor fi asculati ca vor si dovediti ca si pana la divort v-ati ocupat de ei si sunt atasati de dvs.. atunci, instanta va aproba cererea..