Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot da in judecata topograful?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot da in judecata topograful?

Buna seara, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea intrebare: pot da in judecata pe topograful care a facut masuratoare la un teren. Este vorba de o mostenire un teren pe care se afla 2 case, una a mamei mele si una a surorii ei. Topograful a impartit locul dupa cum i a sugerat fiul surorii mamei mele, a și recunoscut ca a impartie cum mi a spus . Astfel eu nu am acces din gradina la drum, drumul care deservea cele doua case este acaparat de sora mamei mele. Va rog deci sa imi spuneti daca pot chema in instanta si pe topograf, pentru ca a facut inselatorie, nu a respectat modul in care se imparte un teren si care trebuie ca ambele case sa aibe acces la strada. Ca si cea de a doua casa sa aibe drum de servitude. Va multumesc anticipat.
Puteti da in judecata pe cine vreti, nu e musai sa castigati procesul. La informatiile pe care le-ati dat mai sus, nici macar un avocat super-competent nu v-ar garanta 100% reusita. Trebuie mult mai multe detalii pentru a analiza daca aveti sanse de castig. Cum zice lumea: Diavolul se ascunde in detalii.
tgeorgescu, utilizator
Nu mentinati daca masuratoarea este dispusa de o instanta de judecata pentru a se stabili ce mosteneste fiecare beneficiar din linia de succesiune.
Daca este vorba de o expertiza tehnica judiciara in specializarea topografie, puteti depune observatii la raportul de expertiza si sa anexati documente care sa va sustina punctul de vedere.
Daca nu este vorba de o expertiza dispusa de instanta de judecata, puteti deschide actiune in instanta impotriva topografului respectiv daca detineti elemente care sa va sustina punctul de vedere fata de evaluarea facuta. In instanta puteti cere acesteia sa aprobe efectuarea unei expertize tehnica judiciare in specializarea topografie.