Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proprietari dupa testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proprietari dupa testament

Parintii mei vand cu clauza de uzufruct casa unui frate. Fratele lasa prin testament casa la doi nepoti. Fratele moare, dar dintre parinti, tatal inca traieste. In acest moment nepotii sunt proprietari?
av.Mariana.C. a scris:

In acest caz fiind vorba de mostenire testamentara, tatal dv. are un drept propriu la mostenirea lasata de frate, el este prin efectul legii mostenitor rezervatar.Rezerva sa este de 1/4 din bunurile defunctului la care are deci dreptul in temeiul legii..Nepotii ca mostenitori testamentari vor culege numai restul mostenirii in temeiul testamentului.
Dreptul de uzufruct este asa cum v-am spus alt aspect si ramane neschimbat pana la decesul sau.

mostenitorii rezervatari sunt: descendentii, ascendentii( parintii defunctului) si sotul supravietuitor
Mama a murit dupa frate. Inainte de moartea ei, ambii parinti au cedat dreptul lor la mostenire celor doi si in acelasi timp nepotii au incheiat cu mine un antecontract de promisiune de vanzare a unei mici suprafete din mostenire(a fost o conditie sa cedeze parintii). Dar acum, mostenitorii refuza sa incheiem contractul de vanzare cump. Ce-i de facut? Mentionez ca nu s-a mentionat un avans si nici nu s-a dat.Nu am stiut la vremea respectiva prea multe si i-am crezut de buna credinta...
ioana_cristea a scris:

av.Mariana.C. a scris:

In acest caz fiind vorba de mostenire testamentara, tatal dv. are un drept propriu la mostenirea lasata de frate, el este prin efectul legii mostenitor rezervatar.Rezerva sa este de 1/4 din bunurile defunctului la care are deci dreptul in temeiul legii..Nepotii ca mostenitori testamentari vor culege numai restul mostenirii in temeiul testamentului.
Dreptul de uzufruct este asa cum v-am spus alt aspect si ramane neschimbat pana la decesul sau.

mostenitorii rezervatari sunt: descendentii, ascendentii( parintii defunctului) si sotul supravietuitor

Am gresit ceva?
Sa verificam , la speta data, avem un fiu , necasatorit si fara copii, mama decadata si tatal in viata . Un testament in favoarea unor.. nepoti de frate.
Nu vad unde este problema.
Nu am enumerat clasele de mostenitori rezervatari nefiind cazul.
carmen ala a scris:

Mama a murit dupa frate. Inainte de moartea ei, ambii parinti au cedat dreptul lor la mostenire celor doi si in acelasi timp nepotii au incheiat cu mine un antecontract de promisiune de vanzare a unei mici suprafete din mostenire(a fost o conditie sa cedeze parintii). Dar acum, mostenitorii refuza sa incheiem contractul de vanzare cump. Ce-i de facut? Mentionez ca nu s-a mentionat un avans si nici nu s-a dat.Nu am stiut la vremea respectiva prea multe si i-am crezut de buna credinta...

Regret dar informatiile trunchiate si pe rand ne impiedica sa va ajutam . Trebuia sa spuneti clar de la inceput datele problemei. Desigur ca totul trebuie regandit.
Acum vorbiti de mama decedata dupa frate, de nu stiu ce mostenire cedata nepotilor, antecontract. As zice sa reformulati totul in ordinea fireasca si cu toate datele ca sa nu mai batem campii.

Parintii vand cu clauza de uzufruct casa unui frate. Acesta lasa prin testament casa la doi nepoti(copiii altor doi frati de-ai nostri, noi fiind 4 frati). Fratele decedeaza, nu este casatorit si nu are copii. Mama a murit dupa frate. Inainte de moartea ei, ambii parinti au cedat dreptul lor la mostenire celor doi nepoti din testament si in acelasi timp nepotii au incheiat cu mine un antecontract de promisiune de vanzare a unei mici suprafete din mostenire(a fost o conditie sa cedeze parintii). Dar acum, mostenitorii refuza sa incheiem contractul de vanzare cump. Ce-i de facut? Mentionez ca nu s-a mentionat un avans si nici nu s-a dat.Nu am stiut la vremea respectiva prea multe si i-am crezut de buna credinta...