Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am fost concediat prin sms pentru că m-am certat cu o ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am fost concediat prin sms pentru că m-am certat cu o colegă. Este legal ce mi se întâmplă?

Mi sa transmis prin sms de patronul firmei unde lucrez, că sunt concediat motivul fiind o ceartă cu o colegă. Dati-mi un sfat va rog.
Manuela Rășină, administrator
1. Concedierea verbala este nelegală, atit timp cit nu s-au respectat dispoziţiile din Co­dul muncii, care prevede cazurile limitativ enumerate cînd cel care angajează poate desface contractul de muncă încheiat pe o durată nedeterminată, însă cu respectarea formelor prevăzute în Co­dul Muncii, conform căruia -in anumite situatii - decizia de desfacere a contractului trebuie să fie comu­nicată în scris angajatului.

2. Mergeți la munca și solicitați scris angajatorului sa va elibereze un exemplar de pe decizia de concediere, după care o puteți contesta în instanță.
Nu va luati dupa SMS, telefoane s.a., mergeti la munca, altfel o sa va dea afara pentru absenta. Desfacerea contractului de munca se poate face in urma unei cercetari disciplinare. Ati avut parte de asa ceva?
Fara o cercetare disciplinara prealabila nu puteti fi concediat.Asa ca sfatul meu este sa mergeti la program ca sa nu fiti concediat pentru absente nemotivate . pentru o cercetare disciplinara prealabila trebuie sa fie intrunite mai multe conditii de foma si de fond. incepind cu un referat sau sesizare a faptei apoi convocator apoi cercetarea in sina afaptei daca intruneste elementele abaterii disciplinare in ce conditii s a savirsit etc. si apoi ori se cladaseaya cauza ori primiti o decizie de sanctionare care poate fi contestata la instantele judecatoresti . cam asta ar fi pe scurt .
Exista si alte situatii in care se poate concedia un salariat.
Sigur ca da, dar motivul invocat in cazul asta este certa cu colega, deci automat ar trebui cercetare disciplinara.