Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contract de închiriere. Cu ce documente se justifică ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contract de închiriere. Cu ce documente se justifică reținerea din garanție?

Buna ziua,

In urma cu un an am incheiat un contract de inchirere a unui apartament cu o socitate comerciala, a carei activitate o reprezinta strict inchirierea apartamentelor pe care le au in proprietate, patrimoniu, etc. La finalizarea contractului, administratorul a constatat ca sunt necesare lucrari de reparatii: acoperirea a 3 gauri in pereti (de la cuie pt tablouri si un suport tv). Pt aceste lucrari mi-a comunicat pe mail ca va opri din garantia pe care i-am achitat-o la inceput, o suma astronomica de 838 ron. Nu sunt de acord cu aceasta suma si vreau sa vad documente justificative. In contract nu apare nici un pret pt lucrarile de reparatii. Intrebarea mea este: ce documente am dreptul sa ii solicit? Am dreptul sa ii solicit factura si anexele de lucrari continand si preturile, primite de la constructor (cel care a efectuat reparatiile) avand in vedere ca in contractul meu aceste preturi nu sunt stipulate nicaieri? Sau pot doar sa solicit o factura de la firma care mi-a inchiriat apartamentul, cu situatia de lucrari aferenta? Sau altfel, am vreo solutie pt situatia de fata, in care costurile de reparatii sunt mult peste pretul pietei? Avand in vedere ca in contractul de inchiriere nu apare nici un pret pt reparatii?
Manuela Rășină, administrator
Aveati incontract ca trebuie sa cereti acordul proprietarului pentru modificari? Umplerea gaurilor presupune si zugravire, si atunci s-ar putea sa se apropie pretul. Cereti deviz al lucrarilor.