Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sume cheltuite cu intretinerea copilului din afara ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sume cheltuite cu intretinerea copilului din afara casatoriei

Buna ziua!
Rog consultantii de pe acest forum sa ma lumineze si pe mine in urmatoarea problema:
Sa presupunem o familie, sot si sotie, plus un copil al sotului din afara casatoriei. In caz de divort sau deces al sotului, la stabilirea cotelor se iau in calcul sumele cheltuite cu intretinerea copilului respectiv, donatii facute acestuia, etc?
Concret, daca sotul a platit pensie alimentara, precum si alte sume ( taxe de studii, etc), a achizitionat o masina pentru copilul respectiv, a platit pentru nunta, nu este normal ca aceste sume sa diminueze cota aceea ideala de 50% din bunurile comune ?
Multumesc cu anticipatie pentru raspuns.
buna ziua!
nu, nu este normal ca sotul care a facut asta pentru copilul sau sa aibe o diminuare la cota de bun comun!
pensia alimentara este o obligatie legala a parintelui fata de copil.
in caz de divort al sotilor nu are nicio legatura copilul dintr-o prima casatorie!
partile divorteaza si supun partajului bunurile comune dobandite de catre acestia in timpul casatoriei.
in cazul decesului sotului care are un descendent dintr-o alta casatorie, acesta din urma va veni la mostenire in concurs cu sotul supravietuitor, cotele legale ale acestora sunt urmatoarele: 1/4 sotie, 3/4 copilul.
daca sotul va face un testament exista o dispozitie speciala in codul civil respecti art.939 care spune:"Bărbatul sau femeia care, având copii dintr-alt maritagiu, va trece în al doilea sau subsecvent maritagiu, nu va putea dărui soţului din urmă decât o parte egală cu partea legitimă a copilului ce a luat mai puţin, şi fără ca, nici într-un caz, donaţiunea să treacă peste cuartul bunurilor., adica prin testament mai puteti primi max 1/4.

Eu m-am referit la cota de contributie a sotilor la dobandirea bunului comun, aceasta ar fi normal sa fie diminuata cu sumele cheltuite in afara mariajului. Si ratele la banca sunt obligatie, ca si pensia alimentara, si din cate stiu celalat sot are drept de creanta daca pe timpul casatoriei s-au platit din veniturile comune rate la un bun care nu este al sau.
Intretinerea este obligatie a parintelui, nu a parintelui vitreg.
In cazul pentru care ma interesez, copilul nelegitim ar trebui sa vina cu bani de acasa la succesiune, pentru ca sumele care au fost cheltuite cu el depasesc veniturile oficiale ale tatalui pe ultimii 20 ani.
Ma gandesc daca nu se pot considera donatii ( masina, diversele sume pentru care exista inscrisuri, pentru ca din fericire domnul respectiv are dovezi pentru aproape tot), pentru a se face raportul donatiilor? Sotia este si ea mostenitor rezervatar, la urma urmei.
Si nu este vorba de mine. Este un caz nefericit in care un tata de buna credinta care nu mai are foarte mult de trait vede cum progenitura in care a crezut nu este interesata decat de banii pe care i-ar obtine, desi a primit destul pana in prezent.
Avocatul lor le-a recomandat ca cea mai buna solutie un divort rapid cu partaj in care el sa recunoasca o cota de contributie a sotiei de 90%, trecand astfel toate bunurile pe numele ei, insa sotia nu este de acord cu aceasta varianta.
este o solutie!
si in acest caz copilul nu ar mai avea ce sa pretinda.
dar dc sotia nu este de acord cu solutia....., alta eu nu prea vad.
dienuta a scris:

Buna ziua!
Rog consultantii de pe acest forum sa ma lumineze si pe mine in urmatoarea problema:
Sa presupunem o familie, sot si sotie, plus un copil al sotului din afara casatoriei. In caz de divort sau deces al sotului, la stabilirea cotelor se iau in calcul sumele cheltuite cu intretinerea copilului respectiv, donatii facute acestuia, etc?
Concret, daca sotul a platit pensie alimentara, precum si alte sume ( taxe de studii, etc), a achizitionat o masina pentru copilul respectiv, a platit pentru nunta, nu este normal ca aceste sume sa diminueze cota aceea ideala de 50% din bunurile comune ?
Multumesc cu anticipatie pentru raspuns.

Aici sunt doua situatii diferite.
In cazul divortului bunurile comune se impart doar intre soti,daca acel bun este bun comun. In cazul mostenirii vine la succesiune si copilul fara sa fie diminuate cotele copilului la mostenire.Dreptul la intretinere din partea sotului pentru copilul sau nu are legatura cu dreptul la succesiune.