avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ieșire la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ieșire la pensie

Bună seara, bărbat născut Ian. 1958 , 31.5 ani lucrați fără armata și 8 ani în grupa 2 când ar putea ieși la pensie. Mulțumesc. Ps.Cât am lucrat în grupa
2 de munca am avut și spor de noapte 15%
Ultima modificare: Duminică, 3 Decembrie 2017
silviu123, utilizator
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:36, 12 Ianuarie 2018
8 ani in grupa II intra in cei 31,5 ani ?
Da
2 ani grupa II aduc un stagiu aferent de 2 ani.
O reducere a varstei cu 1 an si 6 luni daca indepliniti conditia de stagiu complet de 35 de ani incluzand si armata.
31 ani si 6 luni + 2 ani = 33 ani si 6 luni
-limita de varsta la 63 ani si 6 luni, daca inedepliniti conditia de stagiu complet de 35 de ani cu armata.
Pensie anticipata partiala la 60 de ani, daca indepliniti conditia de stagiu complet de 35 de ani, fara armata.
0

silviu123 a scris:

Bună seara, bărbat născut Ian. 1958 , 31.5 ani lucrați fără armata și 8 ani în grupa 2 când ar putea ieși la pensie. Mulțumesc. Ps.Cât am lucrat în grupa
2 de munca am avut și spor de noapte 15%

V-am raspuns.
Aveti un stagiu de 33 ani si 6 luni
Beneficiati de o reducere cu 1 an si 6 luni din 65, daca o sa indepliniti conditia de stagiu complet de 35 de ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand se poate iesi la pensie ? ellenap ellenap Buna ziua.Pentru un barbat nascut pe 13.10.1954 cu o vechime in munca de 35 ani din care 9 ani grupa II-a.La ce varsta poate iesi la pensie? Va multumesc. (vezi toată discuția)
Vârsta de pensionare MoraruLM MoraruLM Buna ziua, Pentru un barbat nascut in data de 04.04.1960 care a lucrat pana in prezent 32 ani si 3 luni plus 2 luni platit contributia la pensie si are in ... (vezi toată discuția)
Grupa munca ciubotarudan ciubotarudan Pentru 13 ani si 7 luni lucrati in gr. 2 de munca, la impliniriea varstei de pensionare se adauga ceva . Mentionez ca sunt barbat ,nascut pe20.06.1954 , in ... (vezi toată discuția)