Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ieșire la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ieșire la pensie

Bună seara, bărbat născut Ian. 1958 , 31.5 ani lucrați fără armata și 8 ani în grupa 2 când ar putea ieși la pensie. Mulțumesc. Ps.Cât am lucrat în grupa
2 de munca am avut și spor de noapte 15%
silviu123, utilizator
8 ani in grupa II intra in cei 31,5 ani ?
Da
2 ani grupa II aduc un stagiu aferent de 2 ani.
O reducere a varstei cu 1 an si 6 luni daca indepliniti conditia de stagiu complet de 35 de ani incluzand si armata.
31 ani si 6 luni + 2 ani = 33 ani si 6 luni
-limita de varsta la 63 ani si 6 luni, daca inedepliniti conditia de stagiu complet de 35 de ani cu armata.
Pensie anticipata partiala la 60 de ani, daca indepliniti conditia de stagiu complet de 35 de ani, fara armata.

silviu123 a scris:

Bună seara, bărbat născut Ian. 1958 , 31.5 ani lucrați fără armata și 8 ani în grupa 2 când ar putea ieși la pensie. Mulțumesc. Ps.Cât am lucrat în grupa
2 de munca am avut și spor de noapte 15%

V-am raspuns.
Aveti un stagiu de 33 ani si 6 luni
Beneficiati de o reducere cu 1 an si 6 luni din 65, daca o sa indepliniti conditia de stagiu complet de 35 de ani.