Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... accident auto, vinovat sau vinovati!?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

accident auto, vinovat sau vinovati!?

Buna ziua.
Un bun prieten a avut un accident auto. A atipit la volan si a intrat pe contrasens unde a izbit o duba. In urma accidentului a fost spitalizat el si fetita lui iar cei din duba n.au patit nimic. Soferul dubei era in stare de ebrietate. Exista posibilitatea ca asigurarea dubei sa.l despagubasca pe amicul meu si sa.si faca masina pe asigurarea lui, culpa comuna sau amicul meu e singur vinovat!?
Multumesc
Din ce descrieti dv. , amicul este singurul vinovat de producerea accidentului.In nici un caz nu poate fi vorba de culpa comuna. Soferul dubei "va plati" pentru faptul ca era sub influenta alcoolului.Si nu, nu isi va putea repara masina in baza contractului de asigurare a celuilalt sofer implicat in accident.Va trebui sa se sonstituie parte civila im procesul penal , deja deschis de politie pentru a putea solicita daune morale pentru fetita si plata spitalizarii acesteia . In ce priveste cheltuielile cu spitalizarea proprie va trebui sa le suporte singur
Am inteles. Multumesc pentru raspuns!
As mai dori sa stiu ce sanctiuni poate primi prietenul meu daca in urma comiterii accidentului nu au fost victime care sa fi decedat. Singurele victime fiind el si copilul care au fost spitalizate ai au suferit interventii chirurgicale!