avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie Anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie Anticipata

Buna ziua, as dori si eu o informatie pentru pensia mamei daca se poate.
Ea fiind nascuta pe 10.02.1961, dupa ce i-au fost calculati anii a ajuns la 27 ani vechime(20 ani lucrati efectiv dar cu gr 1 si 2) si i s-a zis ca se poate pensiona la anul cand implineste 57ani +7luni, dar asta inseamna ca o sa fie o pensie destul de mica nu? (nu a pus si anii lucrati in italia) si avand inca 12 ani lucrati in italia cu norma de 4 ore, ar putea adauga anii la pensia din Romania si sa primeasca ceva bani din cei 12 ani lucrati in italia ? Multumesc

Ani : 20 ani 7 luni 14 zile
Gr I : 8 ani
Gr II : 8 ani
Ani Italia : 12 ani
Ultima modificare: Duminică, 3 Decembrie 2017
Andrei Cristian, utilizator
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 22:00, 3 Decembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din datele postate rezulta:
Total stagiu in Romania 26 ani, 7 luni si 14 zile
Anii(12) lucrati in Italia ajuta doar ca stagiu pensia din Romania.
Pentru anii lucrati in Italia veti primi pensie de la statul Italian.
Total stagiu Romania + Italia = 38 ani, 7 luni si 14 zile.
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%, atunci - limita de varsta la 56 ani si 6 luni.

Detalii aici:

[ link extern ]
Aveti o idee despre ce pensie (suma) e vorba ?
Se poate plati restul anilor de contributie la Casa de Pensii pentru a acumula cei 32 ani doar in romania ?
Nu va poate spune nimeni cat va fi pensia.
Indeplineste conditia de stagiu complet.
V-am facut calculul:
26 ani, 7 luni si 14 zile + 12 ani in Italia = 38 ani, 7 luni si 14 zile(necesar 32).
Multumesc, dar reuseste sa ia pensie inclusiv de pe anii din italia ? Sau trebuie sa astepte sa faca 65 ani sa ia pensia din Italia ? Anii din Italia sunt considerati ca si cei de Romania ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru a se putea deschide dreptul la pensie in cele doua tari stagiile se cumuleaza.
Nu stiu care sunt conditiile de indeplinit pentru pensia din Italia.
Cereti relatii de la ei sau de la CNPP.

Toate detaliile aici:

[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesire la pensie din italia alin4fan alin4fan buna ziua eu in romania sunt esit la pense .acuma va citesc vechimea de pe decizia de pensie.In grupa 1 lg.3/1977 23 ani 7 luni si 27 zile,conditii normale 1 ... (vezi toată discuția)
Vechime in munca italia Roxana Popa Roxana Popa buna ziua, mama mea lucreaza in Italia de 6 ani,cu contract de munca cu jumatate de norma.cum se considera la noi in tara aceasta vechime,in cazul ... (vezi toată discuția)
Majorare punctaj pentru gr.1 si gr.2 de munca marcel52 marcel52 Buna ziua. Am lucrat in gr.1 de munca si conditii speciale(subteran) din luna 05 1986 si pana in luna 11 2009 cand am iesit la pensie si as dori sa stiu daca ... (vezi toată discuția)