Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie Anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie Anticipata

Buna ziua, as dori si eu o informatie pentru pensia mamei daca se poate.
Ea fiind nascuta pe 10.02.1961, dupa ce i-au fost calculati anii a ajuns la 27 ani vechime(20 ani lucrati efectiv dar cu gr 1 si 2) si i s-a zis ca se poate pensiona la anul cand implineste 57ani +7luni, dar asta inseamna ca o sa fie o pensie destul de mica nu? (nu a pus si anii lucrati in italia) si avand inca 12 ani lucrati in italia cu norma de 4 ore, ar putea adauga anii la pensia din Romania si sa primeasca ceva bani din cei 12 ani lucrati in italia ? Multumesc

Ani : 20 ani 7 luni 14 zile
Gr I : 8 ani
Gr II : 8 ani
Ani Italia : 12 ani
Andrei Cristian, utilizator
Din datele postate rezulta:
Total stagiu in Romania 26 ani, 7 luni si 14 zile
Anii(12) lucrati in Italia ajuta doar ca stagiu pensia din Romania.
Pentru anii lucrati in Italia veti primi pensie de la statul Italian.
Total stagiu Romania + Italia = 38 ani, 7 luni si 14 zile.
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%, atunci - limita de varsta la 56 ani si 6 luni.

Detalii aici:

[ link extern ]
Aveti o idee despre ce pensie (suma) e vorba ?
Se poate plati restul anilor de contributie la Casa de Pensii pentru a acumula cei 32 ani doar in romania ?
Nu va poate spune nimeni cat va fi pensia.
Indeplineste conditia de stagiu complet.
V-am facut calculul:
26 ani, 7 luni si 14 zile + 12 ani in Italia = 38 ani, 7 luni si 14 zile(necesar 32).
Multumesc, dar reuseste sa ia pensie inclusiv de pe anii din italia ? Sau trebuie sa astepte sa faca 65 ani sa ia pensia din Italia ? Anii din Italia sunt considerati ca si cei de Romania ?
Pentru a se putea deschide dreptul la pensie in cele doua tari stagiile se cumuleaza.
Nu stiu care sunt conditiile de indeplinit pentru pensia din Italia.
Cereti relatii de la ei sau de la CNPP.

Toate detaliile aici:

[ link extern ]