avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesiune fără prezența tuturor ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesiune fără prezența tuturor succesibililor. Este posibil așa ceva?

Buna ziua. Am fost 4 frati. Avem in proprietate, in urma succesiunii ce a rezultat dupa decesul parintilor, un apartament in Bucuresti. Dupa moartea unuia din frati (in urma cu 2 luni) casatorit fara copii, sotia afirma ca a facut succesiunea (fara ca noi sa fim prezenti, cu semnatura) iar acum ne anunt ca doreste sa vanda s[ sa imparta valoarea apartamentului. Considera ca-i revine un sfert 1/4 apartament.

Este posibil asa ceva ? va rog sa-mi comunicati procedura, legile, articolele din codul civil ???caci , daca a reusit asa ceva, cum as potea sa declar nul actul de succesiune
Ultima modificare: Marți, 5 Decembrie 2017
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 22:53, 7 Decembrie 2017
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă a existat un testament in favoarea soției, da, cu siguranță aceasta a dezbătut succesiunea fără a fi necesară prezenta fraților.
Frații nu sunt moștenitori rezervatari.
Mai pe românește, nu fac parte din categoriile de moștenitori care să "atace" testamentul. Ca atare, soția este unic moștenitor al bunurilor fratelui dvs, implicit ă cotei de 1/4.
Multumesc frumos. Acum intreb si eu, oare nu trebuia sa ne cheme, sa ne comunice.. suntem pe acelasi CF totusi..
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu, nu trebuia. Doar daca voiati dvs să faceți neaparat o plimbare la notariat...
Apartamentul nu poate fi vandut in totalitate chiar daca a facut succesiunea in urma fratelui dvs. Poate vinde (daca a mostenit o ) cota de 1/4 ideala din bun, dar nu intreg bunul daca acesta este mostenit de la parintii dvs.

In privinta bunului imobil, unde teoretic fiecare dintre frati detine o cota ideala de 1//4, ar trebui sa va ganditi daca doriti sa il pastrati (si atunci ii achitati sulta aferente cotei de 1/4) sau sa il vindeti impreuna cu totii (impartind pretul conform cotelor).
AV. GABRIELA GERBER a scris:

Apartamentul nu poate fi vandut in totalitate chiar daca a facut succesiunea in urma fratelui dvs. Poate vinde (daca a mostenit o ) cota de 1/4 ideala din bun, dar nu intreg bunul daca acesta este mostenit de la parintii dvs.

In privinta bunului imobil, unde teoretic fiecare dintre frati detine o cota ideala de 1//4, ar trebui sa va ganditi daca doriti sa il pastrati (si atunci ii achitati sulta aferente cotei de 1/4) sau sa il vindeti impreuna cu totii (impartind pretul conform cotelor).

Alte discuții în legătură

Mostenitori si cotele ce le revin Marius275768 Marius275768 A murit mama, apoi a murit fratele si apoi a murit tata si eu am ramas singura. Fratele meu nu a fost casatorit dar are 2 copii legitimi. Dupa moartea mamei si ... (vezi toată discuția)
Testament ionutyahoocoom ionutyahoocoom buna dimineata ...tatal meu inainte sa decedeze a lasat testament fratelui meu pe casa parinteasca si mai multe terenuri arabile fratele meu dezbate ... (vezi toată discuția)
Contract vanzare -cumparrare fare dezbatre succesiune costystef costystef Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema : in anul 1998 bunicii materni au vandut cu contract vanzare-cumparare 1000 mp teren intravilan si o constructie ... (vezi toată discuția)