Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesiune fără prezența tuturor ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesiune fără prezența tuturor succesibililor. Este posibil așa ceva?

Buna ziua. Am fost 4 frati. Avem in proprietate, in urma succesiunii ce a rezultat dupa decesul parintilor, un apartament in Bucuresti. Dupa moartea unuia din frati (in urma cu 2 luni) casatorit fara copii, sotia afirma ca a facut succesiunea (fara ca noi sa fim prezenti, cu semnatura) iar acum ne anunt ca doreste sa vanda s[ sa imparta valoarea apartamentului. Considera ca-i revine un sfert 1/4 apartament.

Este posibil asa ceva ? va rog sa-mi comunicati procedura, legile, articolele din codul civil ???caci , daca a reusit asa ceva, cum as potea sa declar nul actul de succesiune
Manuela Rășină, administrator
Dacă a existat un testament in favoarea soției, da, cu siguranță aceasta a dezbătut succesiunea fără a fi necesară prezenta fraților.
Frații nu sunt moștenitori rezervatari.
Mai pe românește, nu fac parte din categoriile de moștenitori care să "atace" testamentul. Ca atare, soția este unic moștenitor al bunurilor fratelui dvs, implicit ă cotei de 1/4.
Multumesc frumos. Acum intreb si eu, oare nu trebuia sa ne cheme, sa ne comunice.. suntem pe acelasi CF totusi..
Nu, nu trebuia. Doar daca voiati dvs să faceți neaparat o plimbare la notariat...
Apartamentul nu poate fi vandut in totalitate chiar daca a facut succesiunea in urma fratelui dvs. Poate vinde (daca a mostenit o ) cota de 1/4 ideala din bun, dar nu intreg bunul daca acesta este mostenit de la parintii dvs.

In privinta bunului imobil, unde teoretic fiecare dintre frati detine o cota ideala de 1//4, ar trebui sa va ganditi daca doriti sa il pastrati (si atunci ii achitati sulta aferente cotei de 1/4) sau sa il vindeti impreuna cu totii (impartind pretul conform cotelor).
AV. GABRIELA GERBER a scris:

Apartamentul nu poate fi vandut in totalitate chiar daca a facut succesiunea in urma fratelui dvs. Poate vinde (daca a mostenit o ) cota de 1/4 ideala din bun, dar nu intreg bunul daca acesta este mostenit de la parintii dvs.

In privinta bunului imobil, unde teoretic fiecare dintre frati detine o cota ideala de 1//4, ar trebui sa va ganditi daca doriti sa il pastrati (si atunci ii achitati sulta aferente cotei de 1/4) sau sa il vindeti impreuna cu totii (impartind pretul conform cotelor).